Qara Yanvar faciəsinin iyirmi altıncı ildönümü
Bu gün Azərbaycan Respublikasında Milli Matəm günüdür. Minlərlə insan 20 yanvar 1990-cı il tarixində azadlıq və müstəqillik uğrunda həlak olmuş Azərbaycan xalqının cəsur oğul və qızlarının qəhrəmanlıq xatirəsini yad etmək üçün Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edir.
Azərbaycanın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə tarixinə qəhrəmanlıq səhifəsi kimi daxil olmuş 1990-cı ilin 20 yanvarında ölkəmizin müstəqilliyi naminə Bakının küçə və meydanlarına çıxan geniş xalq kütlələrinə qarşı Sovet ordusunun döyüş hissələrinin yeridilməsi Azərbaycanda misli görünməmiş faciəyə gətirib çıxardı. Həmin faciəli gecədə öz ölkəsinin, xalqının azadlığını, şərəf və ləyaqətini hər şeydən uca tutan mərd Vətən övladları canlarından keçərək şəhidlik zirvəsinə ucaldılar. Böyük itkilərlə, günahsız insanların qətli ilə nəticələnən 20 Yanvar faciəsi cinayətkar Sovet hakimiyyətinin Azərbaycana qarşı xəyanətkar siyasətinə dözməyən, öz azadlığına, müstəqilliyinə can atan xalqımızın həm də mübarizliyini, əyilməzliyini, məğrurluğunu nümayiş etdirdi.
Sovet hakimiyyəti bu faciəvi cinayətin miqyasını daxili və beynəlxalq ictimaiyyətdən gizlətməyə çalışırdı. Buna baxmayaraq, bu qanlı əməliyyatın ağır nəticələri çox aydın idi. Belə ki, Bakıda törədilmiş qanlı qırğın nəticəsində 131 günahsız insan öldürülmüş, 611 nəfər yaralanmış, yüzlərlə insan isə həbs olunmuşdu. Azərbaycanın paytaxtında bir ildən çox davam edən fövqəladə vəziyyət elan edilmişdi.
Sovet hərbi maşını tərəfindən Azərbaycanda törədilmiş bu qırğın, dövlətin öz vətəndaşlarına münasibətdə həyata keçirdiyi görünməmiş qanlı təcavüz idi. Hadisə keçmiş SSRİ və Azərbaycan SSR Konstitusiyalarının kobud pozulması demək idi. Mülki əhalinin məhv edilməsi məqsədilə qoşunlarını göndərməklə SSRİ hökuməti, eyni zamanda, beynəlxalq hüquq, o cümlədən BMT Nizamnaməsi, Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi, habelə tərəfi olduğu Mülki və Siyasi hüquqlar haqqında 1966-cı il Beynəlxalq Paktına saymazyana münasibət göstərmiş oldu.
Bütün bunlara baxmayaraq, bu mənfur hərəkət Azərbaycan xalqının Sovet İttifaqından müstəqil olmaq niyyətinin qarşısını ala bilmədi. Azərbaycan xalqı cəsur mübarizəsi nəticəsində uzun illərdən bəri arzusunda olduğu müstəqilliyini bərpa etdi və ölkə suverenlik əldə etdi.
Bu gün Azərbaycan xalqı öz qəhrəmanlarının məzarını ziyarət etməklə bir daha 20 Yanvar faciəsinin qurbanlarının xatirəsini yad edir. Şəhidlərin həyat və mübarizəsi bugünkü və gələcək nəsillərin qürur mənbəyidir. Məhz onların qəhrəmanlığının nəticəsidir ki, bu gün dünya xalqları arasında Azərbaycan dövləti mövcuddur. Bu səbəbdən də böyük itkilərlə qazanılmış Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin qorunması və daha da möhkəmləndirilməsi bütün Azərbaycanlıların müqəddəs borcudur.

Commemoration of 26th Anniversary of Black January
Today is a Day of National Mourning in the Republic of Azerbaijan. Thousands of people are visiting Alley of Martyrs to commemorate the heroism of courageous sons and daughters of the Azerbaijani people perished on 20 January 1990 for the sake of freedom and independence.
20 January 1990 is a day, which went down in history of the struggle for the freedom and territorial integrity of Azerbaijan, as a heroism page. Deploying the military divisions of the Soviet army against wide mass who got out in the streets and squares of Baku for the independence of the country, had brought to the unprecedented tragedy in Azerbaijan. On that tragic night patriotic sons and daughters, for whom the country's freedom, honor and dignity was above anything else, sacrificed their own lives and became martyrs. Tragedy of January 20 brought to huge losses and deaths of innocent people, who could not stand the treacherous policy of the criminal Soviet authorities towards Azerbaijan. This tragedy demonstrated the struggle spirit, unbending character and pride of the Azerbaijani nation, who intended to the freedom and independence.
Soviet authorities tried to conceal the scale of this tragic crime from its own people and the international community. However, the grave consequences of this operation were so obvious. As a result of the bloodshed in Baku 131 innocent civilians were killed, 611 people wounded, hundreds of people arrested. State of emergency was proclaimed in the capital of Azerbaijan which lasted more than a year.
The massacre perpetrated by the Soviet military machine in Azerbaijan was an act of unseen aggression and execution of citizens by its own state. It represented a flagrant breach of the Constitutions of the former USSR and Azerbaijan SSR. By sending troops to crush the civilian population on that day, the USSR government flouted the international law, including UN Charter, the Universal Declaration of Human Rights and the 1966 International Covenant on Civil and Political Rights of which it had been a party.
This despicable act could not prevent the intention of Azerbaijani people to be independence from the Soviet Union. As a result of brave struggle the Azerbaijani people restored its independence and Azerbaijan became a sovereign State.
Today, Azerbaijani people by visiting and lying flowers on the graves of heroes are paying once again tribute to the victims of the 20th January tragedy. The life and struggle of the martyrs are the source of pride of today’s and next generations. Thanks to their heroism, today, there is an independent Azerbaijani statehood among world nations. The sacred task of all Azerbaijanis is to defend and further strengthen the independence of the Republic of Azerbaijan gained at the expense of great sacrifices.