BMT İnsan Hüquqları Şurasının Universal Dövri İcmal üzrə İşçi Qrupunun 22-ci sessiyası çərçivəsində ABŞ-ın ikinci dövri hesabatı ilə bağlı müzakirələr keçirilmişdir
11 may 2015-ci il tarixində BMT İnsan Hüquqları Şurasının (İHŞ) Universal Dövri İcmal üzrə İşçi Qrupunun 22-ci sessiyası çərçivəsində ABŞ-ın ikinci dövri hesabatı ilə bağlı müzakirələr keçirilmişdir.
ABŞ tərəfinə təqdim olunmuş ilkin suallarla yanaşı, Azərbaycan Respublikası nümayəndə heyəti tərəfindən müzakirələr zamanı ABŞ-da insan hüquq və azadlıqlarının vəziyyəti ilə bağlı çıxış edilmişdir. Çıxış zamanı Azərbaycan nümayəndə heyəti tərəfindən BMT-nin müqavilə qurumlarının ABŞ-da insan hüquq və azadlıqlarının vəziyyəti ilə bağlı, xüsusilə ayrı-seçkilik, irqçilik, polis qəddarlığı, silahlı zorakılıq, özəl həyat hüququ, habelə təcridxanalarda işgəncə və pis rəftar halları ilə bağlı çoxsaylı narahatlıqları diqqətə çatdırılmışdır. Eyni zamanda, ABŞ-da bir çox gənc Afrikalı Amerikanların polis məmurları tərəfindən öldürülməsi ilə əlaqədar BMT İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarının narahatlığı qeyd olunmuşdur.
Qeyd olunan problemlər işığında Azərbaycan Respublikası nümayəndə heyəti tərəfindən ABŞ-a aşağıdakı tövsiyələr verilmişdir:
1. İrqi ayrı-seçkiliyin və irqi nifrət oyadan çıxışların qadağan edilməsi və bu xüsusda, hüquqi çərçivənin genişləndirilməsi;
2. Hüquq-mühafizə rəsmiləri tərəfindən irqi xüsusiyyətə görə profilləşdirmə və nəzarət təcrübəsinin aradan qaldırılması;
3. Təcridxanalarda işgəncə və pis rəftar hallarının qarşısının alınması və gizli təcridetmə təcrübəsinə son qoyulması;
4. Davam edən polis qəddarlığı və hüquq-mühafizə rəsmiləri tərəfindən həddindən artıq güc tətbiq edilməsi təcrübəsinin qarşısının alınması, habelə bu tip halların təhlil edilməsi və səbəblərinin aradan qaldırılması;

The consideration of the national report of the United States of America to the Working Group on the Universal Periodic Review of the UN Human Rights Council 11 may 2015
On 11 May 2015, the Working Group on the Universal Periodic Review (UPR) of the United Nations Human Rights Council considered the national report of the United States of America.
In addition to the advance questions submitted to the United States of America, the delegation of the Republic of Azerbaijan delivered a statement on the situation of human rights and freedoms in the US during consideration of the report. In its statement Azerbaijan stressed the concerns of a number of UN human rights treaty bodies regarding the torture and ill-treatment in places of detention, discrimination, racism, police brutality, gun violence, and right to privacy in US.
Azerbaijan also shared the concern of the United Nations High Commissioner for Human Rights with regard to the disproportionate number of young African Americans who had died in encounters with police officers, or who were in prisons and on death row.
In the light of above-mentioned concerns, the delegation of the Republic of Azerbaijan made the following recommendations to the United States of America:
- Prohibit racial discrimination and racist hate speech, as well as broaden the protection afforded by law;
- Eliminate the practice of racial profiling and surveillance by law enforcement officials;
- Prevent torture and ill-treatment in places of detention and to put an end to the practice of secret detention;
- Prevent the continued police brutality and excessive use of force by law enforcement officials, as well as analyse and eliminate its concrete reasons;