Beynəlxalq Ticarət Mərkəzi Azərbaycanın iqtisadi inkişaf sahəsindəki nailiyyətlərini yüksək qiymətləndirir
Beynəlxalq Ticarət Mərkəzinin icraçı direktoru Arança Qonzalez Azərbaycan Respublikasının Cenevrə şəhərində BMT bölməsi və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında Daimi Nümayəndəsi, Səfir Murad Nəcəfbəyliyə bildirmişdir ki, Azərbaycan tərəfindən çoxtərəflilik və inkişaf yardımlarına, o cümlədən BMT-nin qurumlarının inkişaf təşəbbüslərinə edilmiş artan töhfələri alqışlayır.
Arança Qonzalez, Azərbaycanın iqtisadi inkişaf sahəsində əldə etdiyi son nailiyyətləri təqdir etmiş və ölkəmizin dünyanın ən sürətlə inkişaf edən iqtisadiyyatına çevrildiyini qeyd etmişdir.
Beynəlxalq Ticarət Mərkəzinin rəhbəri ölkəmizdə makroiqtisadi sabitlik, struktur dəyişiklikləri, birbaşa xarici investisiyaların cəlb olunması üzrə təlqinedici nəticələri, o cümlədən davamlı inkişaf sahəsində ümumi irəliləyişi yüksək qiymətləndirmişdir.
A.Qonzalez, Respublikamızın qarşısına qoyduğu iqtisadi inkişaf məqsədlərinin dəstəklənməsi üçün Beynəlxalq Ticarət Mərkəzinin potensialının olduğu və bu xüsusda, kənd təsərrüfatı, turizm, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, tikinti, nəqliyyat sektorlarının rəqabət qabiliyyətliliyinin gücləndirilməsi, o cümlədən ixracların təşviq olunması sahələrində Azərbaycanla daha sıx əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirmiş və Azərbaycan ilə Beynəlxalq Ticarət Mərkəzi arasında əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi üçün kifayət qədər imkanların olduğunu qeyd etmişdir.
Beynəlxalq Ticarət Mərkəzi, BMT-nin Ticarət və İnkişaf üzrə Konfransının və Ümumdünya Ticarət Təşkilatının ticarətin inkişafının biznes aspektləri üçün birgə əməkdaşlıq qurumudur, 1964-cü ildə yaradılmışdır, qərargahı Cenevrə şəhərində yerləşir və məqsədi, ticarət və beynəlxalq biznesin inkişafı vasitəsilə inkişaf etməkdə olan və keçid iqtisadiyyatlı ölkələrdə davamlı iqtisadi inkişafın stimullaşdırılmasından və Minilliyin İnkişaf Məqsədlərinə nail olunmasına töhfə verilməsindən ibarətdir.

International Trade Centre highly appreciates the achievements of Azerbaijan in the field of economic development
Arancha Gonzalez, the Executive Director of the ITC informed H.E. Dr. Murad N. Najafbayli, Ambassador and Permanent Representative of the Republic of Azerbaijan to the UN Office and other international organizations in Geneva that she commended the increasing contributions of Azerbaijan to the multilateralism and development assistance, as well as development initiatives of the UN agencies.
Arancha Gonzalez appraised the recent achievements in the field of economic development and noted that Azerbaijan had become one of the world’s fastest growing economies.
The Chief of ITC welcomed the impressive results in Azerbaijan, in terms of macroeconomic stability, structural changes, the attraction of foreign direct investments, as well as overall progress towards sustainable development.
A.Gonzalez mentioned that ITC had potential to support economic development endeavors of Azerbaijan and in this regard noted that ITC was ready to closely cooperate with Azerbaijan in sectors such as agriculture, tourism, information-communication technologies, construction, transportation, as well as promoting exports and ensuring sustainability of Azerbaijan’s overall development. A.Gonzalez also highlighted that there are ample opportunities to further strengthen cooperation between Azerbaijan and ITC.
ITC is the joint cooperation agency of the UNCTAD and WTO, it was established in 1964, ITC’s headquarter is located in Geneva and its mission is to contribute to the achievement of the MDGs and stimulating sustainable development goals in the developing countries and transition economies.