Azərbaycan BMT-nin İllik Bazarında iştirak edərək Filippindəki qasırğadan zərər çəkmiş uşaqlar üçün xeyriyyə fonduna maliyyə töhfəsi etmişdir
Azərbaycan Respublikasının Cenevrə şəhərində BMT bölməsi və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında Daimi Nümayəndəliyi 2013-cü ilin 19 noyabr tarixində BMT tərəfindən təşkil edilmiş “İllik Bazar”da iştirak etmişdir.
Hər il ənənəvi olaraq BMT-nin Cenevrə şəhərindəki bölməsi – Millətlər Sarayında təşkil olunan “İllik Bazar”ın keçirilməsində məqsəd, ölkələr tərəfindən onların mədəniyyəti, incəsənəti, mətbəxi və adət-ənənələrinin təbliğ edilməsindən və dünyanın müxtəlif bölgələrində yaşayan uşaqlara yardım üçün təsis olunmuş xeyriyyə fonduna töhfələrin edilməsindən ibarət olmuşdur.
Cari ildə keçirilən “İllik Bazar” “Uşaqlar naminə ittifaq” (United  for children) şüarı altında təşkil edilmişdir. Tədbirdə Cenevrədə şəhərindəki BMT bölməsi və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında akkreditə olunmuş Daimi Nümayəndələr, BMT-nin Cenevrə Bölməsinin Baş Direktoru  v.i.e M.Moller, Cenevrə kantonunun və şəhərinin rəhbərləri, diplomatlar, İsveçrə ictimaiyyəti, İsveçrədə akkreditə olunmuş beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və digər şəxslər iştirak etmişlər.
Daimi Nümayəndəliyimizin ənənəvi olaraq iştirak etdiyi “İllik Bazar”da ölkəmizin sərgi stenddə milli mədəniyyətimizi, maddi-mənəvi irsimizi, incəsənətimizi və adət-ənənələrimizi əks etdirən əşyalar nümayiş olunmuş, eyni zamanda Azərbaycanın turizm potensialı, mədəniyyəti və incəsənətinə dair kitab, jurnallar və xəritələr, eləcə də digər vəsaitlər iştirakçılara paylanılmışdır. Sərgi stendimizdə həmçinin Azərbaycan Diplomatik Akademiyasının təhsil proqramları haqqında məlumatlar tədbir iştirakçılarına təqdim olunmuşdur. Daimi Nümayəndəlik tərəfindən təşkil edilmiş sərgi stend və nümayiş edilmiş əşyalar qonaqlar tərəfindən böyük maraqla qarşılanmışdır.
Tədbirin sonunda Azərbaycan Respublikası Hökuməti adından müvafiq maliyyə töhfəsi BMT-nin aidiyyəti xeyriyyə fonduna köçürülmüşdür. Həmin maliyyə vəsaiti dünyanın müxtəlif yerlərində əlverişsiz şəraitdə olan uşaqların xeyrinə müxtəlif layihələrin həyata keçirilməsi üçün sərf olunacaqdır. Cari ilki tədbirdən əldə olunmuş maliyyə vəsaitinin müəyyən hissəsinin Filippində baş vermiş Hayan qasırğasından zərər çəkmiş uşaqlara yardım edilməsi üçün sərf olunması nəzərdə tutulmuşdur.
“İllik Bazar”dan hər il toplanan təxminən 300 min İsveçrə Frankı məbləğində vəsait dünyanın müxtəlif ölkələrində 100 minə yaxın uşağa yardım məqsədilə sərf olunur.

Azerbaijan financially contributed to the charity fund for children affected by recent typhoon in Philippines through its involvement in UN Annual Bazaar
Permanent Mission of the Republic of Azerbaijan to the United Nations Office and other international organizations in Geneva participated at the UN Annual Bazaar organized by the United Nations on 19 November 2013.
The objective of Annual Bazaar traditionally hosted every year at the United Nations Office in Geneva – Palais des Nations is to promote the art, culture, cuisine and customs of different countries, making contribution to the charity foundation established to help children living in different parts of the world.
The current year’s Annual Bazaar was organized under the motto “United for Children”. The event was attended by the Permanent Representatives, Acting Director-General of the United Nations Office at Geneva, Mr. Michael Moller, the chief personal of Canton and City of Geneva, diplomats, Swiss public, representatives of international organization in Geneva and other persons.
Items about our national culture, material and cultural heritage, art and traditions were exhibited, as well as books, journals and maps concerning the tourism potential, culture and art of Azerbaijan were handed out to the participants at the Annual Bazaar traditionally attended by the Permanent Mission. Information on the education programs of Azerbaijan Diplomatic Academy was also presented to the event participant at our exhibiton stand. The national stand arranged by the Permanent Mission and the items exhibited there were met with interest by guests.
At the end of the event the financial contribution on behalf of the Government of the Republic of Azerbaijan was transferred to the relevant charity fund of the United Nations. The financial assets will be spent for the implementation of various projects in favour of disadvantageous children in different parts of the world. The considerable part of financial contributions accumulated from this year’s event will be spent for the assistance of children affected by the Haiyan typhoon in Philippines.
Each year the financial assets in the amount of approximately CHF 300,000 raised at the Annual Bazaar are spent to help about 100,000 children around the world.