Xarici İşlər Nazirinin müavini Xələf Xələfov Yüksək Səviyyəli Seqmentdə iştirak etmişdir
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirinin müavini Xələf Xələfov 2013-cü ilin 25-28 fevral tarixlərində keçirilən BMT İnsan Hüquqları Şurasının 22-ci sessiyasının Yüksək Səviyyəli Seqmentində iştirak etmişdir. X.Xələfov 2013-cü ilin 25 fevral tarixində - Yüksək Səviyyəli Seqmentin ilk günündə çıxış etmişdir.
Çıxışında X.Xələfov Azərbaycan Respublikası ilə İnsan Hüquqları Şurası arasında mövcud əməkdaşlıq əlaqələri haqqında danışmış və İnsan Hüquqlar Şurasının Universal Dövri İcmal mexanizmi çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Hökumətinin ikinci dövri mili hesabatına 2013-cü ilin 30 aprel tarixində baxılacağını bildirmişdir. Azərbaycan rəsmisi çıxışında həmçinin, Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü, işğal faktı və onun ağır nəticələri haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat vermişdir. Bu günlərdə Azərbaycan xalqının dərin kədər və hüzn ilə Xocalı soyqırımının 21-ci ildönümünü qeyd etdiyini nəzərə çatdıran X.Xələfov, müxtəlif ölkələrdən tədbirdə iştirak edən yüksək vəzifəli şəxslərə Xocalı soyqırımının mahiyyətindən, azərbaycanlı əhaliyə qarşı törədilmiş kütləvi qırğının bir sıra  ölkələrin parlamentləri tərəfindən tanınmasından bəhs etmiş və beynəlxalq tanınmanın ədalətə xidmət edəcəyini vurğulamışdır. Bu xüsusda, Xarici İşlər Nazirinin müavini X.Xələfov İnsan Hüquqları Şurasını Xocalı soyqırımı üzrə faktların baxılması və qiymətləndirilməsi məqsədilə Xüsusi Komissiya yaratmağa  çağırmışdır.
Eyni zamanda səfər çərçivəsində X.Xələfov 2013-cü ilin 25 fevral tarixində  Vyetnam Sosialist Respublikasının Xarici İşlər Naziri Fam Bin Min və Özbəkistan Respublikası Milli İnsan Hüquqları Mərkəzinin sədri Akmal Saidov ilə ikitərəfli görüşlər keçirmişdir. Görüşlərdə ölkələrimiz arasında münasibətlərin mövcud durumu və əməkdaşlığın gələcək perspektivləri, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə olunmuşdur.

Azerbaijani delegation led by Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov attended High Level Segment of the 22nd session of the UN Human Rights Council. Deputy Minister Khalaf Khalafov addressed the meeting on the first day of the session that was being held on 25-28 February.
In his address Deputy Minister Khalafov spoke about the existing cooperation between Azerbaijan and the UN Human Rights Council and said that second periodic national report presented by the Government of the Republic of Azerbaijan will be discussed on 30 April 2013 as part of the UN Human Rights Council Universal Periodic Review mechanism.
He also gave a comprehensive briefing about Armenian aggression against Azerbaijan, occupation of Azerbaijani territories and its implications. As these days Azerbaijani people mark the 21st anniversary of Khojaly Genocide, Deputy Minister Khalaf Khalafov took the opportunity to draw the attention of high level officials of various countries to Khojaly Genocide, informing them about decisions of world parliaments recognizing the genocide and stressed that the international recognition serves the establishment of truth and justice. In that regard Deputy Minister Khalafov called on the UN Human Rights Council to establish a Special Commission in order to examine facts and give its due legal assessment to Khojaly events.
While in Geneva Deputy Minister Khalaf Khalafov also held bilateral meetings with foreign minister of Vietnam Socialist Republic Fam Bin Min and Chairman of National Human Rights Centre of Uzbekistan Akmal Saidov. At the meetings they discussed the current state of bilateral relations and prospects of cooperation as well as other issues of mutual interest.