Daimi Nümayəndəlik Millətlər Sarayında “Açıq Gün” adlı tədbirdə iştirak etmişdir
Azərbaycan Respublikasının Cenevrə şəhərində BMT bölməsi və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında Daimi Nümayəndəliyi BMT-nin Cenevrə şəhərindəki Baş Qərargahında – Millətlər Sarayında keçirilmiş “Açıq Gün” adlı tədbirdə iştirak etmişdir. Tədbirin keçirilməsində məqsəd, BMT və onun Cenevrə şəhərindəki bölməsi, BMT-nin ixtisaslaşmış qurumları və üzv dövlətlərinin fəaliyyəti haqqında İsveçrə ictimaiyyətinin məlumatlandırılmasından ibarət olmuşdur. Tədbirdə ölkəmiz ilə yanaşı, Almaniya, Böyük Britaniya, İtaliya, İsveçrə, ABŞ, Macarıstan, Rumıniya, Qazaxıstan, Nepal, Botsvana və Çinin Daimi Nümayəndəlikləri iştirak etmişlər.
On minə yaxın insanın iştirak etdiyi sözügedən mərasimdə Azərbaycanın milli mədəniyyəti, incəsənəti və kulinariyasını özündə əks etdirən əşya və məlumatlardan ibarət sərgi təşkil edilmiş, ölkəmizin turizm potensialı, mədəniyyəti və incəsənətinə dair kitab və jurnallar, eləcə də digər vəsaitlər nümayiş edilmiş və ziyarətçilərə paylanmışdır.
Mərasim çərçivəsində ölkəmizin sərgi stendi BMT-nin Cenevrə bölməsinin Baş Direktoru Kasım-Jomart Tokayev tərəfindən ziyarət edilmiş və ona Daimi Nümayəndəlik tərəfindən “Azərbaycan xalçaları. İrəvan Qrupu” adlı yüksək keyfiyyət və nəfis tərtibata malik xatirə kitabı hədiyyə edilmişdir.
BMT-nin Cenevrə şəhərindəki bölməsində “Açıq Gün” adlı tədbir iki ildən bir təşkil olunur. İlk belə mərasim 2010-cu ildə təşkil olunmuşdur.

Open Day at Palais des Nations attended by Permanent Mission
The Permanent Mission of the Republic of Azerbaijan to the UN Office and other International Organizations at Geneva attended the “Open Day” held in the UN Office at Geneva – Palais des Nations. The aim of the event was to inform the Swiss public on the activities of UN and its Office at Geneva, as well as specialized agencies of UN and member states. Along with our country, Germany, Great Britain, Italy, Switzerland, US, Hungary, Romania, Kazakistan, Nepal, Botswana and China took place in the event.
The exhibition attended up to ten thousand people, and the stand exhibition containing materials and data on national culture, art and cousine of Azerbaijan was organized, and books and magazines, as well as other materials on tourism potential, culture and art of our country were demonstrated and distributed among the guests.
During the event the exhibition stand of our country was visited by the Director General of the UN Office at Geneva Mr. Kasım-Jomart Tokayev and a high quality book “Azerbaijani Carpets. Iravan Group” was presented to him by the Permanent Mission.
“Open Day” in the UN Office at Geneva is organized once every two years. The first such event was held in 2010.