Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Cenevrədə Beynəlxalq təşkilatların ofislərində görüşlər keçirmişdir
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, ətraf mühit üzrə beynəlxalq IDEA kampaniyasının təşəbbüsçüsü Leyla xanım Əliyeva iyunun 11-də Cenevrədə səfərdə olmuşdur. Səfər zamanı BMT-nin Cenevrə bölməsində, UNİCEF-in Cenevrə ofisində və UNEP-in Avropa üzrə regional ofisində görüşlər keçirilmişdir.
Leyla xanım BMT-nin Cenevrə bölməsində baş katibin müavini, BMT-nin Cenevrə bölməsinin baş direktoru Qasımcomərd Tokayevlə görüşmüşdür. Görüşdə Leyla xanım Əliyeva Azərbaycanın son illərdə qazandığı nailiyyətlər barədə danışmışdır. Q.Tokayev isə ölkəmizə səfərlərini xatırlamış, ölkəmizin sanballı uğurlarını və Azərbaycanın BMT çərçivəsində səmərəli fəaliyyətini qeyd etmişdir. Görüşdə ətraf mühitin qorunması sahəsində BMT-nin Cenevrə ofisi tərəfindən həyata keçirilən layihələr barəsində fikir mübadiləsi olmuşdur.
Sonra Q.Tokayev qonağı BMT-nin Cenevrə bölməsi ilə tanış etmişdir. Leyla xanım BMT-nin tərksilah üzrə konfransının iclas salonuna (Q.Tokayev həm də BMT-nin tərksilah üzrə konfransının baş katibidir), ölkəmizin hökuməti tərəfindən bərpa olunmuş və milli xalçalarla, Azərbaycan rəssamlarının və tətbiqi sənət ustalarının əsərləri ilə bəzədilmiş “Azərbaycan otağı”na baş çəkmişdir. Q.Tokayev tanışlıq zamanı Leyla xanım Əliyevaya rəssam Rafael Abbasovun fırçasının məhsulu olan, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən hədiyyə edilmiş “Bakı” rəsmini göstərmişdir.
Sonra Leyla xanım BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının iclas salonuna, Millətlər Liqası Muzeyinə və BMT-nin Cenevrə bölməsinin kitabxanasına baş çəkmişdir. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Millətlər Liqasının arxivində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 1920-ci ildə buraxılmış xəritəsi ilə tanış olmuşdur. Muzeyin və kitabxananın əməkdaşları Leyla xanım Əliyevaya 1920-ci ilin axırlarında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Millətlər Liqasına üzvlüyə qəbul edilməsi barədə sənədin layihəsini nümayiş etdirmişlər. Arxivdə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ilə Millətlər Liqasının qarşılıqlı münasibətlərinin tarixini əks etdirən başqa eksponatlar da saxlanılır.
Sonra Leyla xanım Əliyeva UNİCEF-in Cenevrə ofisində olmuş, burada bu təşkilatın regional direktorunun müavini Kirsi Madi ilə görüşmüşdür. UNİCEF-in nümayəndəsi keçən il Azərbaycana səfərini xatırlamış və təmsil etdiyi təşkilat tərəfindən Yardımlıda həyata keçirilən layihə barədə söhbət açmışdır. O demişdir ki, Bakının, bütövlükdə Azərbaycanın sürətli inkişafı güclü təsir bağışlayır. O, bu yaxınlarda Azərbaycan paytaxtında keçirilmiş “Eurovision” mahnı müsabiqəsinin böyük uğurla başa çatdığını bildirmişdir. K.Madi UNİCEF-in Cenevrə ofisi ilə Heydər Əliyev Fondu arasında əməkdaşlığın səviyyəsini yüksək qiymətləndirmişdir.
Leyla xanım Əliyeva isə Fondun işi barədə, xüsusən gənclərin cəmiyyətin fəal həyatına cəlb edilməsi sahəsində görülən işlər haqqında danışmışdır. O bildirmişdir ki, Fond əlil uşaqlarla iş məsələsinə ciddi diqqət yetirir. Görüşün sonunda Leyla xanım Kirsi Madiyə Heydər Əliyev Fondu və IDEA kampaniyası adından xatirə hədiyyələri təqdim etmişdir.
Sonra BMT-nin Ətraf Mühit üzrə Proqramının (UNEP) Cenevrədəki regional bürosunda ətraf mühit üzrə Beynəlxalq IDEA kampaniyasının təşəbbüsçüsü Leyla xanım Əliyeva ilə UNEP-in direktoru vəzifəsini icra edən və Avropa üzrə regional nümayəndə Yan Dusikin görüşü olmuşdur. Görüşdə Leyla xanım Əliyeva və Yan Dusik Xəzər dənizinin ekoloji aspektlərini, o cümlədən nərəkimilərin reproduksiyası, yerli balıqçıların bu balıq növünün süni şəraitdə yetişdirilməsinə dair proqram haqqında məlumatının artırılması, “yaşıl iqtisadiyyat”ın və Azərbaycanda həyata keçirilən “yaşıl iqtisadiyyat” layihəsinin aktual məsələlərini müzakirə etmişlər. Bu layihə UNEP-in Avropada AMEA, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi timsalında Azərbaycanla birgə həyata keçirdiyi ilk pilot proqramıdır. Bundan əlavə, ətraf mühitin və sağlamlığın qorunması, ətraf mühit haqqında biliklərin artırılması üzrə gənclərlə maarifləndirmə işi aparılması məsələləri də nəzərdən keçirilmişdir. Həmsöhbətlər Cenevrədə bu aspektlərdən bəzilərini əhatə edə biləcək IDEA və UNEP-in birgə konfransının keçirilməsi məsələsini də müzakirə etmişlər.
Leyla xanım Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun ətraf mühit sahəsində fəaliyyəti barədə, o cümlədən ekologiya mövzusunda beynəlxalq uşaq fotomüsabiqəsi keçirilməsinə dair IDEA və National Geograpic-in məşhur fotoqrafı Reza Diqqətinin birgə layihəsi barədə məlumat vermişdir. Qafqazda nəsli kəsilmək təhlükəsi ilə üzləşmiş 5 fauna növünün (ayı, canavar, ceyran, qartal və bəbir) qorunmasını əhatə edən “Böyük beşlik” proqramı bu təşkilatın xüsusi qürur mövzusudur. Ceyranların çoxaldılması və onların vəhşi təbiətə buraxılması həmin proqramın tərkib hissəsidir. Leyla xanım Əliyeva bildirmişdir ki, iki həftə bundan əvvəl IDEA ceyran mövzusunda heykəllər müsabiqəsində iştirak etmək üçün 20-dən çox ölkədən rəssamları dəvət etmişdir. Onun sözlərinə görə, bu yolla həmin gözəl, lakin nəsli kəsilmək təhlükəsi ilə üzləşmiş heyvana cəmiyyətdə diqqət güclənəcəkdir. Bundan əlavə, IDEA 300 min ting əkməyi planlaşdırır. Leyla xanım bildirmişdir ki, Moskvada, Moldovada, Gürcüstanda və Litvada IDEA-nın nümayəndəlikləri açılır. Ətraf mühit üzrə IDEA kampaniyasının təşəbbüskarı onu da bildirmişdir ki, mayın axırlarında Bakıda Azərbaycan Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasında Cənubi Qafqazda ilk dəfə tələbələr üçün ekoloji resurs mərkəzi açılmışdır.
Yan Dusik UNEP-in su ehtiyatları və dağlarla əlaqədar layihələri barədə məlumat vermişdir. Onun sözlərinə görə, Karpat Konvensiyasının hazırda Vyanada fəaliyyət göstərən Katibliyi öz layihələrini Qafqaz dağlarına da şamil etmək niyyətindədir. UNEP nümayəndəsi Bakıda açılmış ekoloji resurs mərkəzinə tədris proqramı ilə bağlı kömək təklif etmişdir.
Görüşün sonunda Leyla xanım Əliyeva Heydər Əliyev Fondu və IDEA kampaniyası adından Yan Dusikə xatirə hədiyyələri təqdim etmişdir.

Vice-President of Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva held meetings in offices of International Organizations in Geneva
Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, initiator of the International Dialogue for Environmental Action (IDEA) global campaign Mrs Leyla Aliyeva visited Geneva, June 11. During the visit, she held meetings at the Geneva Branch of the United Nations, the Geneva Office of UNICEF and UNEP Regional Office for Europe.
In Geneva UN Office Mrs Leyla Aliyeva met with Deputy Secretary-General of UN, Director General of the UN Office in Geneva Kasim-Jomart Tokayev. Mrs Leyla Aliyeva briefed Tokayev on achievements of Azerbaijan in recent years. In turn, Tokayev recalled his visit to Azerbaijan and emphasized the country's impressive achievements and activities of the Azerbaijan in the UN. The sides exchanged views on various projects implemented by the UN Geneva Office, especially in the area of environmental protection.
Then Mrs Leyla Aliyeva toured the Office of the United Nations in Geneva. In particular, she visited the courtroom of the UN Conference on Disarmament (Tokayev is also the Secretary General of the UN Conference on Disarmament), "Room of Azerbaijan," decorated with the national carpets, paintings and works of Azerbaijani artists, familiarized herself with Raphael Abbasov’s "Baku" artwork, which is a gift from President of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Afterwards, Mrs Leyla Aliyeva visited the meeting room of the UN Council on Human Rights, the League of Nations Museum and Library of the Geneva Office of the United Nations. In the archives of the League of Nations, the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation got acquainted with a map of the People’s Republic of Azerbaijan (PRA) dated 1920. The staff of the Museum and Library showed Mrs Leyla Aliyeva a draft document on the adoption of PRA to the League of Nations, which was held in late 1920. The archive also contains other materials reflecting the history of relations between PRA and the League of Nations.
Then Mrs Leyla Aliyeva visited the Geneva Office of UNICEF, where she met with UNICEF Deputy Regional Director Kirsi Madi. The UNICEF official recalled her visit to Azerbaijan last year and spoke about UNICEF projects in Yardimli, Azerbaijan, noting the rapid development of Baku and Azerbaijan. Kirsi Madi mentioned Eurovision Song Contest in the Azerbaijani capital ended with a huge success. Madi praised the level of cooperation of the Geneva UNICEF Office with Heydar Aliyev Foundation.
In turn, Mrs Leyla Aliyeva spoke about the activity of the Foundation, particularly its active role in the involvement of youth in society. She said that the Foundation pays great attention to working with disabled children. In conclusion, Mrs Leyla Aliyeva presented Kirsi Madi gifts on behalf of the Heydar Aliyev Foundation and IDEA.
Then, in the Regional Office of the UN Environment Programme (UNEP) in Geneva, initiator of the International Dialogue for Environmental Action (IDEA) global campaign Mrs Leyla Aliyeva met with Jan Dusk, Deputy Director and Officer-in-Charge, UNEP Regional Office for Europe. During the meeting, Mrs Leyla Aliyeva and Jan Dusk discussed the environmental aspects of the Caspian Sea, in particular, issues of reproduction of sturgeon, raising awareness of local fishermen about the breeding of this rare species of fish in artificial conditions, the relevance of the “green economy” and "green economy" project being implemented in Azerbaijan. This project is a first in Europe pilot program, which is implemented by UNEP in partnership with Azerbaijan’s National Academy of Sciences and national Ministry of Ecology and Natural Resources. The sides also discussed issues of protection of health and environment, enlightenment of the youth on environment. The two sides said it is important to hold a joint conference of IDEA and UNEP in Geneva, which will embrace some of these aspects.
Mrs Leyla Aliyeva spoke about Heydar Aliyev Foundation's activities in the field of environment, in particular joint project of IDEA and National Geographic photographer Reza Degati for the international children's contest on the theme of ecology. The programme called "Big Five" deserves special attention, Leyla Aliyeva said. The programme is aimed at the protection of the five endangered species of fauna of the Caucasus - bear, wolf, gazelle, eagle and leopard. A part of the programme is to breed and release gazelles into the wild nature. Mrs Leyla Aliyeva said two weeks ago, IDEA has invited artists from more than 20 countries to take part in the competition of sculptures on the theme of the gazelle. Thus, according to Leyla Aliyeva, the people will be aware of this beautiful threatened animal. In addition, IDEA plans to promote planting of 300,000 seedlings, L.Aliyeva said. Mrs Leyla Aliyeva also emphasized that the branch offices of IDEA are opened in Russia (Moscow), Moldova, Georgia and Lithuania. The initiator of IDEA mentioned earlier in May the first in the South Caucasus Resource Eco Center for students was opened at the Public Administration Academy under the President of Azerbaijan.
In turn, Jan Dusk told about projects implemented by UNEP, related to water and mountains. According to him, currently the Secretariat of the Carpathian Convention operates in Vienna. This organization, he said, intends to distribute their projects in the Caucasian Mountains. The UNEP official offered help to the Resource Eco Center opened in Baku with a learning programme.
In conclusion, Mrs Leyla Aliyeva presented Jan Dusk gifts on behalf of the Heydar Aliyev Foundation and the IDEA.