Mətbuat şərhi 19 noyabr 2014
Azərbaycan BMT-nin “İllik Bazar”ında iştirak edərək uşaqlar üçün xeyriyyə fonduna maliyyə töhfəsi etmişdir
Azərbaycan Respublikasının BMT-nin Cenevrə şəhərindəki bölməsi və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında Daimi Nümayəndəliyi 18 noyabr 2014-cü il tarixində BMT-nin Cenevrə şəhərindəki bölməsi tərəfindən təşkil olunmuş “İllik Bazar”da iştirak etmişdir.
Hər il ənənəvi olaraq BMT-nin Cenevrə şəhərindəki bölməsi – Millətlər Sarayında təşkil olunan “İllik Bazar”ın keçirilməsində məqsəd, ölkələrin mədəniyyəti, incəsənəti, mətbəxi və adət-ənənələrinin təbliğ edilməsindən və dünyanın müxtəlif bölgələrində yaşayan uşaqlara yardım üçün təsis olunmuş xeyriyyə fonduna töhfələrin edilməsindən ibarətdir.
Cari ildə keçirilən “İllik Bazar” “Uşaqlar naminə ittifaq” (United  for children) şüarı altında təşkil edilmişdir. Tədbirdə BMT-nin Cenevrə Bölməsinin Baş Direktoru  v.i.e M.Moller, BMT-nin Cenevrə şəhərindəki bölməsi və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında akkreditə olunmuş Daimi Nümayəndələr, Cenevrə kantonunun və şəhərinin rəhbərləri, diplomatlar, İsveçrədə akkreditə olunmuş beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak etmişdir.
Daimi Nümayəndəliyimizin ənənəvi olaraq iştirak etdiyi “İllik Bazar”da ölkəmizin sərgi stendində milli mədəniyyətimizi, maddi-mənəvi irsimizi, incəsənətimizi və adət-ənənələrimizi əks etdirən əşyalar nümayiş olunmuş, eyni zamanda Azərbaycanın turizm potensialı, mədəniyyəti, incəsənəti və mətbəxinə dair kitab, jurnal və xəritələr, eləcə də digər vəsaitlər iştirakçılara paylanılmışdır. Sərgi stendimizdə, həmçinin, ADA Universitetinin təhsil proqramları haqqında məlumatlar tədbir iştirakçılarına təqdim olunmuşdur. BMT-nin Cenevrə Bölməsinin Baş Direktoru  v.i.e M.Moller Daimi Nümayəndəlik tərəfindən təşkil edilmiş sərgi stendini ziyarət etmiş və nümayiş olunmuş əşyaları yüksək qiymətləndirmişdir.
Tədbirin sonunda Azərbaycan Respublikası Hökuməti adından müvafiq maliyyə töhfəsi BMT-nin aidiyyəti xeyriyyə fonduna köçürülmüşdür. Həmin maliyyə vəsaiti dünyanın müxtəlif yerlərində əlverişsiz şəraitdə olan uşaqların xeyrinə çoxsaylı layihələrin həyata keçirilməsi üçün sərf olunacaqdır.

Press release 19 November 2014
Azerbaijan participated at the UN Annual Bazaar and financially contributed to the charity fund for children
The Permanent Mission of the Republic of Azerbaijan to the United Nations Office and other international organizations in Geneva participated at the Annual Bazaar organized by the United Nations Office at Geneva on 18 November 2014.
The objective of Annual Bazaar traditionally hosted every year at the United Nations Office at Geneva – Palais des Nations is to promote the art, culture, cuisine and traditions of different countries, making contribution to the charity foundation established to help children living in different parts of the world.
The current year’s Annual Bazaar was organized under the motto of “United for Children”. The event was attended by the Acting Director-General of the United Nations Office at Geneva, Mr. Michael Moller, the Permanent Representatives, the administration of Canton and City of Geneva, diplomats, representatives of international organizations in Geneva and other guests.
Items about our national culture, tangible and intangible cultural heritage, art and traditions were exhibited, as well as books, journals and maps concerning the tourism potential, culture, art and cuisine of Azerbaijan were handed out to the participants at the Annual Bazaar, traditionally attended by the Permanent Mission. Information on the education programs of ADA University was also presented to the participants of event. The Acting Director-General of the United Nations Office at Geneva, Mr. Michael Moller paid a visit to the national stand organized by the Permanent Mission of Azerbaijan and highly appreciated the items exhibited therein.
At the end of the event the financial contribution on behalf of the Government of the Republic of Azerbaijan was transferred to the relevant charity fund of the United Nations. The financial assets will be spent for the implementation of various projects in favour of disadvantageous children in different parts of the world.