Azərbaycan Respublikasının Kəlbəcər rayonunun Ermənistan Respublikası tərəfindən işğalının 22-ci ildönümü
Azərbaycan Respublikasının Kəlbəcər rayonunun Ermənistan Respublikası silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilməsindən 22 il ötür.
Əsrarəngiz təbiəti, zəngin meşələri, 4 mindən artıq bitki növü (200-ü dərman bitkisi) və 30 mindən artıq bulaqları ilə Kəlbəcəri Azərbaycanın cənnəti adlandırmaq olar. Yuxarı İstisu, Aşağı İstisu, Keşdək, Qarasu, Mozçay, Bağırsaq, Qotursu kimi çox böyük müalicəvi əhəmiyyətə malik mineral su yataqları Kəlbəcərə xüsusi şöhrət qazandırmışdır. Təbiətin Kəlbəcərə bəxş etdiyi min bir nemətdən biri də müalicəvi əhəmiyyətə malik olan İstisu mineral yatağıdır. Suyun temperaturu 58,8 °C olan İstisuda 1 litr suyun tərkibi ümumilikdə 6,7 qrama çatan litium, brom, yod, mərgümüş, fosfor, sink, med, nikel, maqnezium, dəmir və s. kimyəvi maddələrlə zəngindir. İstisu mineral bulaq suyu hipertermal, karbon qazlı, hidrokarbonatlı-xloridli-sulfatlı-natriumludur. Statistik məlumatlara əsasən İstisu mənbələrindən hər il 3 milyard 963 milyon litr su çıxır.
Azərbaycan Respublikasının bir sıra digər əraziləri kimi Kəlbəcər rayonu da Ermənistan Respublikasının məkrli, işğal və etnik təmizləmə siyasətindən əziyyət çəkmişdir. Belə ki, 2 aprel 1993-cü il tarixində Kəlbəcər rayonu Ermənistan Respublikası silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunmuşdur. İşğal zamanı Ermənistan Respublikası silahlı qüvvələri tərəfindən törədilən zorakılıq və etnik təmizləmə fəaliyyəti nəticəsində Kəlbəcərin 54 mindən artıq əhalisi məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüş, 321 nəfər əsir olmuş və ya girov götürülmüş, 511 nəfər vəhşicəsinə qətlə yetirilmiş, 97 məktəb, 9 uşaq bağçası, 116 kitabxana, 43 klub, 42 mədəniyyət evi, tarix-diyarşünaslıq muzeyi, 9 xəstəxana, 75 tibbi məntəqə, 23 ambulatoriya, 9 aptek, yüzlərlə inzibati bina, minlərlə mənzil, 100 min baş qaramal, 500 min baş qoyun-quzu, yüzlərlə maşın, texnika və s. talan edilmiş və rayonun milyardlarla manatlıq sərvəti (o cümlədən zəngin qızıl ehtiyatları) Ermənistana daşınmışdır.
Kəlbəcərdən Azərbaycanın tarixi izlərini silmək məqsədilə Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri zəbt etdikləri ərazidə çoxlu sayda mədəni və tarixi abidələrimizi, o cümlədən rayonun Vəng kəndindəki Alban məbədini, Çərəkdar kəndindəki Alban kilsəsini, Qanlıkənd ərazisindəki Lök qalasını, Qaraçanlı kəndindəki Uluxan qalasını, Tərtər çayının yaxınlığında yerləşən Alban kilsəsini, Qalaboynu, Comərd və Keşikçi qalalarını, Kəlbəcər şəhərindəki və Otaqlı kəndindəki məscidləri, Tərtər çayı üzərindəki Tağlıdaş körpüsünü, Kəlbəcər Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyini, Aşıq Şəmşir adına Mədəniyyət Evini, Söyüdlü yaylağındakı Seyid Əsədullanın ziyarətgahını məhv etmişlər.
Xüsusilə qeyd edilməlidir ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası Sədrinin 6 aprel 1993-cü il tarixli bəyanatında ilk dəfə olaraq Şura “Ermənistan Respublikası və Azərbaycan Respublikası arasındakı münasibətlərin pisləşməsi ilə bağlı ciddi narahatlığını” ifadə etmiş, “Azərbaycan Respublikasının Kəlbəcər rayonunun işğal edildiyini” bildirmiş və “bütün döyüş əməliyyatlarının dərhal sonlandırılmasını və bütün qüvvələrin ərazilərdən dərhal çıxarılmasını” tələb etmiş, eyni zamanda, “regiondakı bütün dövlətlərin suverenliyi və ərazi bütövlüyünü, habelə sərhədlərin toxunulmazlığını” yenidən təsdiq etmişdir. BMT Təhlükəsizlik Şurasının müraciəti əsasında hazırladığı 14 aprel 1993-cü il tarixli hesabatında BMT Baş katibi qeyd etmişdir ki, “Dağlıq Qarabağ və ətraf ərazilərdə döyüşlərin artması, xüsusilə də Azərbaycanın Kəlbəcər və Füzuli rayonlarına həyata keçirilmiş cari hücumlar bütün Transqafqaz regionundakı beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin qorunmasına ciddi təhlükə törədir”. Ermənistan tərəfinin “Ermənistan Respublikasının hərbi qüvvələrinin Kəlbəcərdə aparılan döyüş əməliyyatlarına cəlb olunmadığı” iddiası ilə əlaqədar isə Baş katib aşkar şəkildə bildirmişdir ki, “T-72 tankları, Mi-24 tipli silahlı helikopterlər və təkmil hərbi təyyarələr kimi ağır hərbi texnikadan istifadə edilməsi xüsusi narahatlıq mənbəyidir və bu, yerli etnik qüvvələrdən daha çox başqalarının bu münaqişəyə cəlb olunduğunu göstərir”.
Bu xüsusda, 30 aprel 1993-cü il tarixində qəbul etdiyi 822 saylı qətnaməsində BMT Təhlükəsizlik Şurası “ərazi əldə etmək məqsədilə gücdən istifadənin yolverilməzliyi” prinsipini bir daha təsdiq etmiş, “davamlı atəşkəsə nail olmaq üçün bütün döyüş əməliyyatları və düşmənçilik fəaliyyətlərinin dərhal sonlandırılmasını, habelə Azərbaycanın işğal edilmiş Kəlbəcər və digər rayonlarından bütün işğalçı qüvvələrin dərhal çıxarılmasını” tələb etmişdir. Səsvermə zamanı bir sıra Şura üzvləri bəyanatla çıxış edərək döyüş əməliyyatlarının artması və sülh təşəbbüslərinə mane olduğuna görə Ermənistan tərəfinin məsuliyyət daşıdığını qeyd etmişlər. Belə ki, Böyük Britaniyanın nümayəndəsi çıxış edərək “sonuncu belə hücumun Avropa Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Müşavirəsi (ATƏM) çərçivəsində danışıqların yenidən başlanması cəhdləri ilə üst-üstə düşməsi” və “hər hansı kompromis göstərməməsi” məsələsinə diqqəti cəlb etmişdir.
Buna baxmayaraq, BMT-nin sözügedən sənədləri Ermənistan Respublikası tərəfindən yerinə yetirilməmişdir.

Press release 02 April 2015
Commemoration of twenty-second anniversary of occupation of Kelbajar district of the Republic of Azerbaijan by the Republic of Armenia
22 years have passed since the occupation of Kelbajar district of the Republic of Azerbaijan by the armed forces of the Republic of Armenia.
With its magnificent nature, rich forests, more than 4 thousand kinds of plants, which 200 of them are used for treatment purposes and 30 thousand springs Kelbajar can be named as the heaven of Azerbaijan. Yukhari Istisu, Ashagi Istisu, Keshdek, Garasu, Mozchay, Bagirsag, Gotursu treatment zones with mineral water fields gave particular popularity to Kelbajar. One of the gifts of the nature to Kelbajar is mineral treatment zone of Istisu. With 58,8 °C temperature 1 litre of Istisu waters contains minerals such as lithium, bromine, iodine, arsenic, phosphorus, zink, med, nickel, magnesium, iron, weighing 6,7 grams. The Water of Istisu is hyperthermal, carbonic and there are substances such as hydrocarbon-chloride-sulphate-natrium in it. According to statistics, each year 3 bln 963 mln litres of water come out from Istisu springs.
Like a number of other regions of Azerbaijan, Kelbajar also suffered from the Republic of Armenia’s insidious, destructive policy of annexation and ethnic cleansing. Launching large-scale military hostilities on March, 1993, the armed forces of the Republic of Armenia occupied Kelbajar district of Azerbaijan on April 2, 1993. As a result of the acts of violence and ethnic cleansing carried out by the armed forces of the Republic of Armenia in the course of this occupation, more than 54 thousand people were displaced, 321 were held hostages, 511 were brutally killed, 97 schools, 9 kindergartens, 116 libraries, 43 clubs, 42 cultural centers, Museum of history, 9 hospitals, 75 medical stations, 23 ambulatories, 9 chemist’s, hundreds of administrative buildings, thousands of flats, 100 thousand cattle, 500 thousand sheep, hundreds of cars and machines were ravaged and billions of wealth (including rich gold deposits) of the region were carried to Armenia.
In order to remove the historical traces of Azerbaijani people from Kelbajar, the armed forces of the Republic of Armenia destroyed a great number of cultural and historical institutions in the town, including an Albanian temple in Vang village, an Albanian church in Cherekdar, Lok fortress in Ganlikend, Ulukhan fortress in Garajanli, an Albanian church on Tartar River, the fortresses of Galaboynu, Jomerd, Keshikchi, mosques in the town of Kelbajar and Otagli village, Taglidash Bridge over the Tartar River, a museum of history and ethnography, Ashig Shamshir Cultural House, and Seyid Asadullah shrine in Soyudly summer field of Kelbajar region were destroyed.
It is essential to recall that, in its presidential note dated 6 April 1993, the UN Security Council for the first time expressed “its serious concern at the deterioration of relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan”, specifically referring to “the invasion of the Kelbajar district of the Republic of Azerbaijan”, demanding the immediate cessation of all hostilities and the withdrawal of forces and “reaffirming the sovereignty and territorial integrity of all States of the region and the inviolability of their borders”. In his report dated 14 April 1993, submitted in accordance with request of the Security Council, the UN Secretary-General stated that “the intensification of fighting in and around Nagorno-Karabakh, especially the recent attacks against the Kelbajar and Fuzuli districts of Azerbaijan, poses a serious threat to the maintenance of international peace and security in the entire Transcaucasus region”. In response to Armenia’s assertion that “no military forces from the Republic of Armenia were involved in the hostilities in the Kelbajar district”, the Secretary-General made it clear that “reports of the use of heavy weaponry, such as T-72 tanks, Mi-24 helicopter gunships and advanced fixed wing aircraft are particularly disturbing and would seem to indicate the involvement of more than local ethnic forces”.
In that connection, in its resolution 822 adopted on 30 April 1993, the UN Security Council reaffirmed the principle of “the inadmissibility of the use of force for the acquisition of territory” applied to inter-State relations, demanding “the immediate cessation of all hostilities and hostile acts with a view to establishing a durable ceasefire, as well as immediate withdrawal of all occupying forces from the Kelbajar district and other recently occupied areas of Azerbaijan”. In their statements following the voting, several Council members made the Armenian side responsible for the escalation in armed hostilities and obstructing the peace initiatives. Thus, the representative of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland drew attention to the fact that “the latest offensive has again coincided with renewed attempts within the Conference on Security and Cooperation in Europe (CSCE) to get talks re-started” and to “... an unwillingness to make any efforts to compromise”.