“İnklüziv cəmiyyətlərdə birgə yaşama: çağırış və məqsəd”
25-27 aprel 2016-cı il tarixlərində Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərində keçiriləcək BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının 7-ci Qlobal Forumu “İnklüziv cəmiyyətlərdə birgə yaşama: çağırış və məqsəd” mövzusuna həsr ediləcəkdir. Forumdan öncə 25 aprel 2016-cı il tarixində Gənclər Tədbiri təşkil ediləcəkdir.
Qlobal Forumda siyasi liderlər, beynəlxalq və regional təşkilatların nümayəndələri, özəl sektor, vətəndaş cəmiyyəti, akademiya, gənclər, incəsənət xadimləri və media, habelə donor agentlikləri və fondlarının nümayəndələri də daxil olmaqla 3000-ə yaxın iştirakçının iştirak etməsi gözlənilir. Azərbaycan Respublikası Hökuməti və BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı mədəniyyətlərarası dialoq və anlaşmanın təşviq edilməsinin yeni yollarını araşdırmaq, habelə yeni tərəfdaşlıqlar və öhdəliklərin formalaşmasına şərait yaratmaq niyyətindədirlər. Bununla yanaşı, Forum çərçivəsindəki müxtəlif sessiyalar mövcud və potensial tərəfdaşların Forumun məqsədlərinə nail olunması məqsədilə yeni əməkdaşlıq axtarmaları üçün əlavə imkanlar yaradacaqdır. Tədbir iştirakçıları, həmçinin, plenar və paralel sessiyalarda, eləcə də tərəfdaşlar tərəfindən hazırlanmış sərgi və mükafatlandırma mərasimlərində iştirak edə bilərlər.

7th Global Forum of the United Nations Alliance of Civilizations Baku, Azerbaijan, 25-27 April 2016
“Living Together In Inclusive Societies: A Challenge and A Goal,” will be the overarching theme of the 7th Global Forum of the United Nations Alliance of Civilizations (UNAOC), to be held in Baku, Azerbaijan, on 25-27 April 2016. The Forum will be preceded by a Youth Event on 25 April 2016.
The Global Forum will bring together nearly 3,000 participants, including political leaders, representatives of international and regional organizations, the private sector, civil society, academia, youth, arts and the media, as well as donor agencies and foundations. The Government of the Republic of Azerbaijan and UNAOC aim to explore new ways of promoting cross-cultural dialogue and understanding and to spark new partnerships and commitments. Furthermore, networking sessions at the Forum will provide an additional opportunity for existing and potential partners to explore collaborations to enhance the Forum’s objectives. Participants will also convene in plenary and breakout sessions, take part in partners’ exhibitions and award ceremonies.
The Forum’s programme and concept note, as well as logistical note are available on the Forum’s website: www.baku.unaoc.org