Mətbuat şərhi 23 iyul 2014
Azərbaycan Respublikasının Ağdam ərazisinin Ermənistan Respublikası tərəfindən işğalının 21-ci ildönümü
Azərbaycan Respublikasının Ağdam ərazisinin Ermənistan Respublikası silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilməsindən 21 il ötür.
İqtisadi və elmi potensialına görə Azərbaycanın həyatında mühüm rol oynayan Ağdam 23 iyul 1993-cü il tarixində Ermənistan Respublikası silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilmişdir.
Ağdam ərazisində olan çoxsaylı maddi mədəni irs nümunələri Azərbaycanın zəngin tarixinə şahidlik etmişdir. Üzərlik təpə abidəsi, Qutlu Musa oğlu günbəzi (1314), Salahlı-Kəngərli kəndindəki türbə və daş abidələr (XIV əsr), Xanoğlu türbəsi (XVII əsr), XVIII əsrə aid türbə və məscidlər, Qarabağ xanı Pənahəli Xan və onun ailəsinin imarəti (XVIII əsr), Şahbulaq qalası və digər mеmarlıq abidələri Azərbaycan tarixinin füsunkar incilərindəndir. Eyni zamanda, rayonun ərazisində 1950-ci illərdən başlayaraq aparılan arxeoloji tədqiqat işləri bu ərazinin qədim insanların yaşayış məskənlərindən biri olduğunu təsdiq edir.
Ağır, yüngül və yeyinti sənayesinin, habelə kənd təsərrüfatının inkişaf etdiyi Ağdam rayonunda işğaldan öncə çoxsaylı sənaye və kənd təsərrüfatı mərkəzləri, habelə 38 kollektiv və dövlət təsərrüfatı, 24 tikinti–quraşdırma idarəsi və 12 sənaye müəssisəsi, 74 məktəb, 105 səhiyyə müəssisəsi, 271 mədəniyyət evi, 67 idarə, 99 klub, habelə Ü.Hacıbəyov adına Musiqi məktəbi, Ə.Haqverdiyev adına Dövlət Dram Teatrı və özünəməxsus Çörək muzeyi fəaliyyət göstərmişdir.
Ağdam ərazisi Ermənistan Respublikasının məkrli, işğal və etnik təmizləmə siyasətindən əziyyət çəkmiş ərazilərdən biri olmuşdur. Ağdam müharibədən ən çox mənfi təsirə məruz qalan ərazilərdən biridir. 1988-ci ilin son aylarında Ermənistandan, daha sonra isə Dağlıq Qarabağdan qovulub çıxarılan on minlərlə Azərbaycanlı məhz Ağdam rayonuna pənah gətirmişdir. Dağlıq Qarabağı bütünlüklə işğal etməsindən kifayətlənməyən Ermənistan, daha sonra Dağlıq Qarabağın ətrafında yerləşən ərazilərə göz dikmişdir. Ermənistan Respublikası Ağdamı zəbt etmək üçün 1993-cü il iyun ayının 11-dən irimiqyaslı hücum əməliyyatlarına başlamış və həmin ilin iyul ayının 23-də Ağdamı işğal etmişdir. Hərbi təcavüz nəticəsində Ermənistan Ağdam rayonu ərazisinin 846,7 kvadrat kilometrini, yəni ümumi ərazisinin 77,4 faizini işğal etməyə nail olmuşdur. İşğal edilmiş Ağdam şəhəri və rayonun 89 kəndi bəşər tarixində bənzəri olmayan bir vəhşiliklə darmadağın edilərək, yerlə-yeksan edilmişdir. Ağdamın müdafiəsi uğrunda 5 ildən artıq gedən qanlı döyüşlərdə 5897 nəfər öldürülmüş, 3531 nəfər əlil edilmiş, 1871 nəfər uşaq isə valideynləri itirmişdir. Minlərlə insan fiziki şikəstlik qazanmış, 126 min (1993) nəfərdən artıq Ağdam sakini isə məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür.
Beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilən müvafiq sənədlər, xüsusilə BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsi, 25 yanvar 2005-ci il tarixində Avropa Şurası tərəfindən qəbul edilmiş 1416 saylı qətnamə, 14 mart 2008-ci ildə BMT Baş Assambleyası tərəfindən qəbul edilmiş 62/243 saylı “Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində vəziyyət” adlı qətnamə, Avropa Parlamenti tərəfindən 20 may 2010-cu il tarixində qəbul edilmiş “Cənubi Qafqazda Avropa İttifaqı strategiyasına ehtiyac” adlı hesabat Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünü bir daha təsdiq etmiş, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionu və ətraf ərazilərinin işğal edildiyini qəbul etmiş və Ermənistanın bütün işğalçı qüvvələrinin həmin ərazilərdən çıxarılmasını tələb etmişdir.
Qeyd edilməlidir ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası 29 iyul 1993-cü il tarixli 853 saylı qətnaməsində silahlı düşmənçilik vəziyyətinin pisləşməsi, xüsusilə, Azərbaycan Respublikasının Ağdam rayonunun zəbt edilməsi, həmçinin, Azərbaycan Respublikasında çoxsaylı mülki şəxslərin məcburi köçkün vəziyyətinə düşməsi ilə bağlı narahatlığını qeyd etmiş, Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyünü, habelə beynəlxalq sərhədlərin toxunulmazlığı və ərazilərin işğal edilməsi üçün gücdən istifadə edilməsinin yolverilməzliyini bir daha təsdiq etmişdir. Eyni zamanda, Təhlükəsizlik Şurası Azərbaycan Respublikasının Ağdam rayonunun və ətraf ərazilərinin işğal edilməsini pisləmiş və bütün işğalçı qüvvələrin Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş Ağdam və digər ərazilərindən dərhal və şərtsiz çıxarılmasını tələb etmişdir.
Buna baxmayaraq, sözügedən qətnamə digər müvafiq beynəlxalq sənədlər kimi Ermənistan Respublikası tərəfindən həyata keçirilməmişdir.
Azərbaycan Respublikası Cənubi Qafqazda davamlı sülhün, təhlükəsizliyin və sabitliyin təmin edilməsi üçün yeganə yolun Azərbaycan Respublikasının ərazilərinin işğalına son qoyulması və Azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz yurd-yuvalarına qayıtmaq hüququnun təmin edilməsi barədə beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən Ermənistan Respublikasının məcbur edilməsindən keçdiyi qənaətindədir.

Commemoration of twenty-first anniversary of occupation of Aghdam region of the Republic of Azerbaijan by the Republic of Armenia
21 years have passed since the occupation of Aghdam region of the Republic of Azerbaijan by the armed forces of the Republic of Armenia.
Aghdam region that played a significant role in the life of Azerbaijan for its economic and scientific potential was invaded by the armed forces of the Republic of Armenia on 23 July, 1993.
A number of tangible cultural heritage examples in Aghdam are witnesses of our rich history. The Uzerlik hill monument, the cupola of Qutlu Musa oglu (1314), tombs and stone monuments in Salahli-Kengerli village (XIV century), Xanoglu tomb (XVII), tombs and mosques of XVIII century, Palace of Panahali Khan and his family, the castle of Shahbulaq and other monuments are magnificent pearls of Azerbaijan’s history. Moreover, the archeological explorations carried out since 1950s proves that this region was one of the earliest homeland for ancient people.
Aghdam was a region with developed heavy, light and food industry, as well as agriculture. There were a number of industrial and agricultural centers, including 38 collective farms and state farms, 24 construction–installations and 12 industrial enterprises, as well as 74 schools, 105 health centers, 271 cultural centers, 67 offices, 99 clubs, Musical College named after U.Hajibeyov, Aghdam State Drama Theatre named after A.Hagverdiyev and unique Bread Museum in Aghdam.
However, Aghdam also suffered from Armenia’s insidious, destructive policy of annexation and ethnic cleansing. Aghdam was one of the most affected regions during the war. During last months of 1988, ten thousands of Azerbaijanis living in Armenia, then in Nagorno Karabakh were driven out of their native lands and they became refugee in Aghdam. Not being satisfied with the occupation of the entire Nagorno Karabakh, Armenia continued its aggressive policy in the regions around Nagorno Karabakh. The Armenians began a large-scale aggression operation to occupy Aghdam. The aggression that started from June 11, ended on July 23, 1993 with the capture of Aghdam after heavy battles. After five-years struggle Aghdam has been occupied by the armed forces of the Republic of Armenia. As a result of the military aggression Armenia occupied 8467 sq.km of the territory of Aghdam region, i.e 77.4 percent of the total area. The occupied Aghdam city and 89 villages were destroyed on unprecedented brutality and razed to the ground. Over 5 years of bloody battles for the defense of Aghdam 5897 people were killed, 3531 became disabled, 1871 children lost their parents. Thousands of people have become physically disabled, more than 126 thousand (1993) citizens of Aghdam have been displaced from their native land.
The relevant documents adopted by the international community, especially four UN Security Council resolutions, resolution 1416, adopted on 25 January 2005 by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, resolution 62/243 “The situation in the occupied territories of Azerbaijan” adopted by the United Nations General Assembly on 14 March 2008, European Parliament report “The need for an EU strategy for the South Caucasus” from 20 May 2010, reaffirmed the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan, recognized the occupation of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan and its surrounding districts and demanded the withdrawal of all occupying Armenian forces from these territories.
It is essential also to recall that, in its resolution 853 adopted on 29 July 1993, the UN Security Council noted with alarm the escalation in armed hostilities and, in particular, the seizure of the district of Aghdam of the Republic of Azerbaijan, expressed once again its grave concern at the displacement of large numbers of civilians in the Republic of Azerbaijan, reaffirmed the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan, reaffirmed also the inviolability of international borders and the inadmissibility of the use of force for the acquisition of territory, and in this regard, UN Security Council condemned the seizure of the district of Aghdam and of all other recently occupied areas of the Republic of Azerbaijan and demanded the immediate cessation of all hostilities and the immediate complete and unconditional withdrawal of the occupying forces from the district of Aghdam and all other recently occupied areas of the Republic of Azerbaijan.
However, this resolution like another relevant international documents remain unimplemented by the Republic of Armenia.