Azərbaycan Respublikasının Qubadlı rayonunun Ermənistan Respublikası tərəfindən işğalının 21-ci ildönümü
Azərbaycan Respublikasının Qubadlı rayonunun Ermənistan Respublikası silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilməsindən 21 il ötür.
Füsunkar təbiəti olan Qubadlı Azərbaycanın meşə ehtiyatı, rəngarəng flora və faunası, habelə mineral və tikinti təbii ehtiyatları ilə ən zəngin torpaqlarından biridir. Əsasən dağlıq hissədən ibarət olan Qubadlıda işğala qədər istifadə olunmamış zəngin əqiq yatağı, mərmər karxanası, habelə təbii minerallarla zəngin çoxsaylı bulaq mövcud olmuşdur.
Heyvandarlıq, tütünçülük və taxılçılığın xüsusilə inkişaf etdiyi rayonda işğala qədər 62 müəssisə, o cümlədən asfalt zavodu, inkubator-quşçuluq fabriki, daş karxanası, texniki-təchizat idarəsi, tikiş fabriki, “Neftqazavtomat” təcrübə zavodu və başqa istehsal xarakterli müəssisələr fəaliyyət göstərmişdir. Rayonda, eyni zamanda, 125 ticarət, 96 ictimai-iaşə, 21 rabitə müəssisəsi və 25 məişət xidməti müəssisəsi əhaliyə xidmət göstərirdi.
Mədəni və sosial potensialına görə Azərbaycanın həyatında mühüm rol oynayan Qubadlı rayonunda işğala qədər 21 orta, 26 səkkizillik, 15 ibtidai məktəb, bir əyani-qiyabi orta məktəb, 4 xəstəxana və 33 səhiyyə müəssisəsi, habelə 111 mədəni-maarif müəssisəsi, o cümlədən 60 kitabxana, 10 mədəniyyət evi, 28 klub, 6 avtoklub, 23 kino qurğusu fəaliyyət göstərmişdir.
Qubadlıda olan qədim maddi mədəni irs nümunələri bu ərazinin ən qədim yaşayış məskənlərindən biri olduğunu sübut edir. Belə ki, rayon mərkəzinin qədim hissəsində son tunc-erkən dəmir dövrünə aid yaşayış ərazisi, Əliquluuşağı kəndində son tunc-erkən dəmir dövrünə aid iki qəsr, Muradxanlı kəndində eyni dövrə aid bir qəsr, Əliquluuşağı, Balahəsənli və Zor kəndlərində IV əsrə aid sığınacaqlar, Gavur yarğanında IV əsrə aid mağara, Yazı düzündə XIV əsrə aid qəbiristanlıq, Əliquluuşağı və Eyvazlı kəndlərində V əsrə aid göy qalalar, Dəmirçilər kəndində XIII-XIV əsrlərə aid məqbərələr və XVI əsrə aid bulaq, Gürcülü kəndində XVIII əsrə aid məqbərə, Aşağı Xocamsaqlı kəndində IX və XII əsrlərə aid müdafiə qalası, Başarat, Məzrə və Yuxarı Cibikli kəndlərində orta əsrlərə aid alban mədədləri, habelə çoxsaylı digər abidələr nəsildən-nəsilə ötürülmüş canlı tarixdir.
Lakin, Ermənistan Respublikasının məkrli, işğal və etnik təmizləmə siyasəti Qubadlıdan da yan keçməmişdir. Belə ki, 31 avqust 1993-cü il tarixində Qubadlı rayonu Ermənistan Respublikası silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunmuşdur. İşğal zamanı Ermənistan Respublikası silahlı qüvvələri tərəfindən törədilən zorakılıq və etnik təmizləmə fəaliyyəti nəticəsində Qubadlıda 232 nəfər öldürülmüş, 146 nəfər əlil edilmiş, 40 minə yaxın insan məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür. Eyni zamanda, Qubadlıda 205 mədəni-məişət ocağı, 12 tarixi abidə və 100-ə yaxın qəsəbə və kənd Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən bütünlüklə dağıdılmışdır.
Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzü ilə əlaqədar beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilən müvafiq sənədlər, xüsusilə BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsi, 25 yanvar 2005-ci il tarixində Avropa Şurası tərəfindən qəbul edilmiş 1416 saylı qətnamə, 14 mart 2008-ci ildə BMT Baş Assambleyası tərəfindən qəbul edilmiş 62/243 saylı “Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində vəziyyət” adlı qətnamə, Avropa Parlamenti tərəfindən 20 may 2010-cu il tarixində qəbul edilmiş “Cənubi Qafqazda Avropa İttifaqı strategiyasına ehtiyac” adlı hesabat Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünü bir daha təsdiq etmiş, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionu və ətraf ərazilərinin işğal edildiyini qəbul etmiş və Ermənistanın bütün işğalçı qüvvələrinin həmin ərazilərdən çıxarılmasını tələb etmişdir.

Commemoration of twenty-first anniversary of occupation of Gubadli region of the Republic of Azerbaijan by the Republic of Armenia
21 years have passed since the occupation of Gubadli region of the Republic of Azerbaijan by the armed forces of the Republic of Armenia.
With its magnificent nature Gubadli is Azerbaijan’s one of the richest territories for its forest resources, colourful flora and fauna, as well as mineral and construction materials. Though one part of the region is lowland, the main part is mountainous. There was unused agate deposit, marble resource, as well as a lot of springs that are rich with natural minerals in Gubadli.
Cattle breeding, tobacco-growing and grain-growing were the basis of the region’s economy. Before the occupation there were 62 enterprises, one asphalt plant, an incubator-poultry farm, stone quarry, technical supply institution, clothes factory, “Neftqazavtomat” (“Oil Gas Automate”) experimental plant and other industrial enterprises in Gubadli. Moreover, 125 trade, 96 public-caterings, 21 communication facilities and 25 domestic service enterprises served people in the region.
Gubadli also played a significant role in the life of Azerbaijan for its cultural and social potential. Before the occupation there were 21 public secondary schools, including 26 eight-year schools, 15 primary schools, 1 part-time school, as well as 4 hospitals and 33 medical centres, and 111 cultural-educational institution, 60 libraries, 10 cultural centres, 28 cultural clubs, 6 auto-clubs, 23 film projectors were functioned in Gubadli.
The patterns of ancient cultural tangible heritage in Gubadli prove that the region was one of the old human settlements. Thus, the cultural heritage of Gubadli included archeological monuments like a residential area of the late bronze-early iron ages in the old part of Gubadli town, two castles of the late bronze-early iron ages in Aliguluushagy village, one more castle of the same period in Murdakhanly village, havens of the IV century in the Aliguluushagy, Balahasanli and Zor villages, a IV century cave in Gavur gorge and a XIV century cemetery in the territory of Yazy flat, blue castles of the V century in Aliguluushagy and Eyvazly villages, the XIII-XIV century tombs and XVI century spring in Damirchilar village, the XVIII century tomb in Gurjulu village, defence castle of IX-XII centuries in Ashaghy Khojamsaghly village and Albanian temples of middle ages in Basharat, Mazra and Yukhary Cibikhly villages, as well as a number of other monuments.
However, Gubadli also suffered from the Republic of Armenia’s insidious, destructive policy of annexation and ethnic cleansing. Gubadli was occupied by the armed forces of the Republic of Armenia on August 31, 1993. As a result of the acts of violence and ethnic cleansing carried out by the armed forces of the Republic of Armenia in the course of this occupation, 232 people were killed, 146 became disabled, and about 40 thousand people became internally displaced persons. Furthermore, 12 historical monuments, 205 cultural centers, and about 100 villages totally destroyed and burned by the armed forces of the Republic of Armenia.
The relevant documents adopted by the international community with regard to the aggression of the Republic of Armenia towards the Republic of Azerbaijan, especially four UN Security Council resolutions, resolution 1416, adopted on 25 January 2005 by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, resolution 62/243 “The situation in the occupied territories of Azerbaijan” adopted by the United Nations General Assembly on 14 March 2008, European Parliament report “The need for an EU strategy for the South Caucasus” from 20 May 2010, reaffirmed the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan, recognized the occupation of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan and its surrounding districts and demanded the withdrawal of all occupying Armenian forces from these territories.