Mətbuat şərhi 27 avqust 2014
Azərbaycan Respublikasının Cəbrayıl rayonunun Ermənistan Respublikası tərəfindən işğalının 21-ci ildönümü
Azərbaycan Respublikasının Cəbrayıl rayonunun Ermənistan Respublikası silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilməsindən 21 il ötür.
Cəbrayıl Azərbaycanın mineral və müxtəlif tikinti təbii ehtiyatları ilə ən zəngin torpaqlarından biridir. Cəbrayılda zəngin sement, mərmər, mişar daşı və digər tikinti materialları, habelə dəmir filizi, hətta neft yataqlarının olduğu da məlumdur. Eyni zamanda, eramızın I əsrində yaradılmış kəhriz (“yeraltı çaylar”) şəbəkəsindən Cəbrayılda işğala qədər geniş şəkildə istifadə olunmuşdur. Azərbaycanda olan 813 kəhrizin 118-i Cəbrayılın payına düşür. Bununla yanaşı, rayonda təbii minerallarla zəngin 360-dan çox bulaq mövcuddur.
Azərbaycanın mədəni həyatında da özünəməxsus yerə malik olan Cəbrayıl mühüm maddi və qeyri-maddi mədəni irs mərkəzlərindən biri olmuşdur. Belə ki, rayon ərazisində Dağ-Tumas kəndi yaxınlığında yerləşən "Divlər Sarayı" mağarası (daş dövrü), Qalacıq kəndindəki "Məscid Təpəsi" (tunc dövrü), "Canqulu" və "Qumtəpə" kurqanları (tunc dövrü), Qızılqaya dağındakı Sigeon tikintisi, Qıxlar kəndi yaxınlığında "Şəhərcik qalıqları" və "Qışlaq yerləri", Diri dağındakı “Mazannənə”, “Mərmərnənə” məqbərələri kimi arxeoloji, Dağtumas kəndindəki "Başıkəsik Gümbəz", Sirik kəndindəki "Qala", Diri dağındakı "Qız qalası" (XII əsr), Xudafərin körpüləri (XI, XII və XIII əsrlər), Çələbilər kəndindəki Məscid kompleksi (XVII əsr), rayon mərkəzindəki "Sultan Məcid hamamı", Şıxlar kəndindəki "Dairəvi Türbə", Xubyarlı kəndindəki "Dairəvi" 8 guşəli türbələr və məqbərələr, türk qəbiristanlığındakı türbə və məqbərələrin hər biri, habelə Ağoğlandakı Orxan yazılı abidəsi (ilkin orta əsrlər) nəsildən-nəsilə ötürülmüş canlı tarixdir.
Xüsusilə qeyd edilməlidir ki, BMT-nin Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (UNESCO) Bəşəriyyətin qeyri-maddi mədəni irsinin reprezentativ siyahısına daxil olan Azərbaycan aşıq sənəti (2009) və Azərbaycan xalçaçılıq sənətinin (2010) mühüm mərkəzlərindən biri də məhz Cəbrayıl olmuşdur.
Lakin, Ermənistan Respublikasının məkrli, işğal və etnik təmizləmə siyasəti Cəbrayıldan da yan keçməmişdir. Belə ki, 26 avqust 1993-cü il tarixində Cəbrayıl rayonu Ermənistan Respublikası silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunmuşdur. İşğal zamanı Ermənistan Respublikası silahlı qüvvələri tərəfindən törədilən zorakılıq və etnik təmizləmə fəaliyyəti nəticəsində Cəbrayılda 352 nəfər öldürülmüş, 191 nəfər əlil edilmiş, 67898 nəfər isə məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür. Eyni zamanda, Cəbrayılda 72 ümumtəhsil məktəbi, 8 xəstəxana, 132 tarixi abidə, 150 mədəniyyət ocağı, 100-ə yaxın kənd Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən bütünlüklə dağıdılmışdır.
Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzü ilə əlaqədar beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilən müvafiq sənədlər, xüsusilə BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsi, 25 yanvar 2005-ci il tarixində Avropa Şurası tərəfindən qəbul edilmiş 1416 saylı qətnamə, 14 mart 2008-ci ildə BMT Baş Assambleyası tərəfindən qəbul edilmiş 62/243 saylı “Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində vəziyyət” adlı qətnamə, Avropa Parlamenti tərəfindən 20 may 2010-cu il tarixində qəbul edilmiş “Cənubi Qafqazda Avropa İttifaqı strategiyasına ehtiyac” adlı hesabat Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünü bir daha təsdiq etmiş, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionu və ətraf ərazilərinin işğal edildiyini qəbul etmiş və Ermənistanın bütün işğalçı qüvvələrinin həmin ərazilərdən çıxarılmasını tələb etmişdir.

Press release 27 August 2014
Commemoration of twenty-first anniversary of occupation of Jabrayil region of the Republic of Azerbaijan by the Republic of Armenia
21 years have passed since the occupation of Jabrayil region of the Republic of Azerbaijan by the armed forces of the Republic of Armenia.
Jabrayil is one of the richest mineral and construction materials territories of Azerbaijan. The territory of Jabrayil is rich with cement, marble, limestone and other construction materials, as well as there are iron-ore and oil deposits in Jabrayil. Besides, underground water-supply system that was formed in I century was widely used in Jabrayil before the occupation. 118 underground water-supplies out of 813 in Azerbaijan are located in this region. Moreover, there are more than 360 springs that are rich with natural minerals.
Jabrayil was one of the cultural tangible and intangible heritage centers and played unique role in cultural life of Azerbaijan. Thus, the cave of “Divler Sarayi” located near the village Dagh-Tumas (stone age), “Mesgid Tepe” (bronze age), “Jangulu” and “ Gumtepe” mounds (bronze age) in Galajig village, Sigeon construction on Gizilgaya mountain, “Sheherjik galiglari” and “Gishlag yerleri”  near the Girkhlar village, archeological tombs “Mazannene”, “Mermernene”  on Diridagh mountain, “Bashikesik Gumbez” in the Dagh-Tumas village, “Gala” bridge in Sirik village, “Giz Galasi” (XII century), and Khudaferin bridges (XI, XII and XIII centuries) on Diridagh mountain,  a mosque complex (XVII century)  in  Chelebiler village, “Sultan Mejid hamami” in the city centre, “Dairevi Turbe (mauseloum)” in Shikhlar village, 8-pointed tombs and mausoleums in Turkish cemeteries, as well as “Orkhan written monument” (early middle ages) are living history that passed from generation to generation.
It should be highlighted that Jabrayil is also one of the main centers of Art of Azerbaijani Ashiq and traditional art of Azerbaijani carpet weaving that has been included on the UNESCO’s Representative List of Intangible Cultural Heritage of Humanity respectively in 2009 and 2010.
However, Jabrayil also suffered from the Republic of Armenia’s insidious, destructive policy of annexation and ethnic cleansing. Jabrayil was occupied by the armed forces of the Republic of Armenia on August 26, 1993. As a result of the acts of violence and ethnic cleansing carried out by the armed forces of the Republic of Armenia in the course of this occupation, 352 people were killed, 191 became disabled, and 67898 people became internally displaced persons. Furthermore, 72 secondary schools, 8 hospitals, 132 historical monuments, 150 cultural centers, and about 100 villages totally destroyed by the armed forces of the Republic of Armenia.
The relevant documents adopted by the international community with regard to the aggression of the Republic of Armenia towards the Republic of Azerbaijan, especially four UN Security Council resolutions, resolution 1416, adopted on 25 January 2005 by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, resolution 62/243 “The situation in the occupied territories of Azerbaijan” adopted by the United Nations General Assembly on 14 March 2008, European Parliament report “The need for an EU strategy for the South Caucasus” from 20 May 2010, reaffirmed the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan, recognized the occupation of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan and its surrounding districts and demanded the withdrawal of all occupying Armenian forces from these territories.