Mətbuat şərhi 30 oktyabr 2014
Azərbaycan Respublikasının Zəngilan rayonunun Ermənistan Respublikası tərəfindən işğalının 21-ci ildönümü
Azərbaycan Respublikasının Zəngilan rayonunun Ermənistan Respublikası silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilməsindən 21 il ötür.
Füsunkar təbiəti və zəngin təbii ehtiyatları ilə Zəngilan Azərbaycanın ən gözəl torpaqlarından biridir. Kiçik Qafqaz dağlarının ətəyində və Araz çayının sahilində yerləşməsi, habelə Həkəri, Oxçuçay və Bəsitçay kimi çaylara malik olması Zəngilanı ən cəlbedici ərazilərdən birinə çevirmişdir.
Əsrarəngiz təbii gözəlliyi ilə yanaşı, Zəngilan Azərbaycanın ən qədim yaşayış məskənlərindən biri hesab olunur. Belə ki, Süsən və Əsgülüm dağlarındakı mağaralar bu ərazinin ibtidai insan məskənlərindən biri olduğunu sübut edir. Qədim yaşayış məskənləri, qəbiristanlıq və mağara kimi arxeoloji abidələrlə yanaşı, Zəngilanda çoxlu sayda memarlıq abidələri də mövcud olmuşdur. Belə abidələrə nümunə qismində Əmirxanlı kəndində 12-ci əsrə aid “Qız qalası”, Hacallı kəndində dairəvi qala, Məmmədbəyli kəndində 14-cü əsrə aid səkkizguşəli türbə, Yenikənd kəndində 14-cü əsrə aid sərdabə və Aşağı Yeməzli kəndində Alban kilsəsi, habelə çoxsaylı məscid və saraylar göstərilə bilər.
İşğaldan əvvəl rayonda 10453 yaşayış evi, 28200 yardımçı bina, 195 inzibati bina, 870 təsərrüfat yardımçı binaları,  128 mədəniyyət müəssisəsi, 123 təhsil müəssisəsi, texniki peşə məktəbi, 64 səhiyyə müəssisəsi, sağlamlıq zonası, 80 rabitə müəssisəsi, 7 səyyar avtoklub, 21 kino qurğu, 2 diyarşünaslıq muzeyi, 142 ticarət obyekti, 49 ictimai-iaşə obyekti, 2 şərab zavodu,  konserv zavodu, toxuculuq sexi, kərpic zavodu, çörəkbişirmə zavodu, çınqıl zavodu, 2 asfalt zavodu, su stansiyası kompleksi, 8 dəmir yolu vağzalı, quşçuluq fabriki, mal-qara kökəltmə kompleksi, 3400 hektar üzüm bağları, habelə 6 süni sututar olmuşdur.
Ermənistan Respublikasının məkrli, işğal və etnik təmizləmə siyasəti Zəngilandan da yan keçməmişdir. Belə ki, 29 oktyabr 1993-cü il tarixində Zəngilan rayonu Ermənistan Respublikası silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunmuşdur. Azərbaycanın Füzuli və Cəbrayıl rayonlarının işğalından sonra Zəngilan əhalisi 67 gün mühasirə şəraitində qalmışdır. Daha sonra Araz çayını keçməyə məcbur olan Zəngilan əhalisi İran İslam Respublikasının ərazisi vasitəsilə Azərbaycanın müxtəlif rayonlarına köç etmişdir.
İşğal zamanı Ermənistan Respublikası silahlı qüvvələri tərəfindən törədilən zorakılıq və etnik təmizləmə fəaliyyəti nəticəsində Zəngilanda 200-dən çox insan öldürülmüş, 127 nəfər əlil edilmiş, 12800 uşaq yaralanmış, 395 uşaq valideynlərini itirmiş, 40 mindən çox insan isə məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür.
Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzü ilə əlaqədar beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilən müvafiq sənədlər, xüsusilə BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsi (822, 853, 874, 884), 25 yanvar 2005-ci il tarixində Avropa Şurası tərəfindən qəbul edilmiş 1416 saylı qətnamə, 14 mart 2008-ci ildə BMT Baş Assambleyası tərəfindən qəbul edilmiş 62/243 saylı “Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində vəziyyət” adlı qətnamə, Avropa Parlamenti tərəfindən 20 may 2010-cu il tarixində qəbul edilmiş “Cənubi Qafqazda Avropa İttifaqı strategiyasına ehtiyac” adlı hesabat Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünü bir daha təsdiq etmiş, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionu və ətraf ərazilərinin işğal edildiyini qəbul etmiş və Ermənistanın bütün işğalçı qüvvələrinin həmin ərazilərdən çıxarılmasını tələb etmişdir.

Commemoration of twenty-first anniversary of occupation of Zangilan district of the Republic of Azerbaijan by the Republic of Armenia
21 years have passed since the occupation of Zangilan district of the Republic of Azerbaijan by the armed forces of the Republic of Armenia.
Zangilan is one of the most beautiful places in Azerbaijan with its fascinating nature and rich natural resources. Its location in the foothills of the Lesser Caucasus and on the bank of the Araz River and its possession of rivers like the Hakari, the Okhchuchay and the Basitchay turned Zangilan into an attractive area.
Apart from being a territory with enormous amounts of natural beauty, Zangilan is considered one of the most ancient settlements in Azerbaijan. The caves in Susan and Asgulum Mountains testify to the existence of primitive human beings in this area. Besides archaeological monuments like ancient residential areas, cemeteries and graves, Zangilan also had different architectural monuments. These included sites such as the “Maiden Tower” of the 12th century in Amirkhanly village, the round tower of unknown age in Hajally village, the 14th century octagonal tomb in Mammadbayli village, the 14th century crypt in Yenikand village, the Albanian church in Ashaghy Yemzaly village, and various mosques and castles.
Before the occupation there were 10453 dwelling houses, 28200 subsidiary buildings, 195 administrative buildings, 870 farm subsidiary buildings, 128 cultural centres, 123 educational institutions, technical schools, 64 health care facilities, health centre, 80 communication institutions, 7 mobile autoclubs, 21 film projectors, 2 History-Ethnography museums, 142 shopping centres, 49 public-catering establishments, 2 wine mills, a cannary, a textile factory, a brick factory, a bread-making plant, a gravel plant, 2 asphalt plants, water pumping station complex, 8 railway stations, poultry farm, cattle fattening complex, 3400 hectares of vineyards, 6 artificial water basins in Zangilan.
However, Zangilan also suffered from the Republic of Armenia’s insidious, destructive policy of annexation and ethnic cleansing. Zangilan was occupied by the armed forces of the Republic of Armenia on October 29, 1993. After occupation of Fuzuli and Jabrayil districts of Azerbaijan, the population of Zangilan during 67 days struggled under the siege and in order to remain alive they obliged to cross the Araz River, and through the territories of the Islamic Republic of Iran fled to the different regions of Azerbaijan. As a result of the acts of violence and ethnic cleansing carried out by the armed forces of the Republic of Armenia in the course of this occupation, more than 200 people were killed, 127 became disabled, 12800 children were injured and 395 children lost their parents, and more than 40 thousand people became internally displaced persons.
The relevant documents adopted by the international community with regard to the aggression of the Republic of Armenia towards the Republic of Azerbaijan, especially four UN Security Council resolutions (822, 853, 874, 884), resolution 1416, adopted on 25 January 2005 by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, resolution 62/243 “The situation in the occupied territories of Azerbaijan” adopted by the United Nations General Assembly on 14 March 2008, European Parliament report “The need for an EU strategy for the South Caucasus” from 20 May 2010, reaffirmed the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan, recognized the occupation of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan and its surrounding districts and demanded the withdrawal of all occupying Armenian forces from these territories.