Mətbuat şərhi 08 may 2015
Azərbaycan Respublikasının Şuşa rayonunun Ermənistan Respublikası tərəfindən işğalının 23-cü ildönümü
Azərbaycan Respublikasının Şuşa rayonunun Ermənistan Respublikası silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilməsindən 23 il ötür.
Əsrarəngiz təbiəti, qədim və zəngin tarixi, nadir maddi və qeyri-maddi mədəni irsi olan, habelə mühüm iqtisadi, siyasi, mədəni və mənəvi əhəmiyyətə malik, eyni zamanda, Azərbaycan xalqının həyatında mühüm rol oynamış Şuşa 8 may 1992-ci il tarixində Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilmişdir.
İşğal zamanı Ermənistan Respublikası silahlı qüvvələri tərəfindən törədilən zorakılıq və etnik təmizləmə fəaliyyəti nəticəsində 195 nəfər öldürülmüş, 165 nəfər yaralanmış, 150 nəfər əlil olmuş, 58 nəfər əsir götürülmüş və 20 mindən artıq insan məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür.
Şuşadan Azərbaycanın tarixi izlərini silmək məqsədilə Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri zəbt etdikləri ərazidə çoxlu sayda mədəni və təhsil müəssisələrini - 7 uşaq bağçası, 22 məktəb, mədəni, kənd təsərrüfatı və texniki məktəblər, 8 mədəniyyət evi, 14 klub, 31 kitabxana, 2 kinoteatr, 8 muzey və Qafqazdakı yeganə Şərq musiqi alətləri zavodunu, habelə çoxsaylı tarixi və mədəni abidələri – Pənahəli Xan Sarayı, Cümə Məscidi, Aşağı Gövhər Ağa Məscidi, Xurşud Banu Natəvanın evi, Molla Pənah Vaqifin məqbərəsini məhv etmişlər. Bununla yanaşı, Tarix Muzeyinin 5 mindən çox eksponatı, Azərbaycan Dövlət Xalçaçılıq və Tətbiqi Sənətlər Muzeyinin Şuşa filialının və Qarabağ Tarixi Dövlət Muzeyinin mindən artıq eksponatı, həmçinin Azərbaycan müasir peşəkar musiqisinin banisi, bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin Xatirə Muzeyinə məxsus 300 əşya, Azərbaycan vokal musiqisinin banisi Bülbülün Xatirə Muzeyinə aid 400 əşya və görkəmli musiqiçi və rəssam Mir Möhsün Nəvvabın Xatirə Muzeyinə məxsus 100 əşya Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən talan edilmişdir. Hal-hazırda, həmin dəyərli əşyalar хarici hərraclarda satılır, yaхud müхtəlif sərgi və muzeylərdə dünya ictimaiyyətinə еrməni mədəniyyətinin nümunəsi kimi təqdim оlunur.
Xüsusilə qeyd edilməlidir ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası Sədrinin 12 may 1992-ci il tarixli bəyanatında Şura “Dağlıq Qarabağla əlaqədar vəziyyətin pisləşməsi, habelə atəşkəs razılaşmalarının ciddi insan itkiləri və geniş yayılmış maddi zərərlə nəticələnən pozulması halları və onların region ölkələri üçün nəticələri ilə bağlı ciddi narahatlığını” ifadə etmiş və “əlaqədar tərəfləri zorakılığa son qoymaq üçün bütün zəruri tədbirləri görməyə” çağırmışdır. Buna baxmayaraq, 18 may 1992-ci il tarixində Azərbaycanın digər rayonu - Laçın Ermənistan Respublikası tərəfindən işğal olunmuşdur.
Bundan əlavə, BMT Təhlükəsizlik Şurası 30 aprel 1993-cü il tarixli 822 saylı qətnaməsində “ərazi əldə etmək məqsədilə gücdən istifadənin yolverilməzliyi” prinsipini bir daha təsdiq etmiş, “davamlı atəşkəsə nail olmaq üçün bütün döyüş əməliyyatları və düşmənçilik fəaliyyətlərinin dərhal sonlandırılmasını, habelə Azərbaycanın işğal edilmiş ......və işğal olunmuş digər rayonlarından bütün işğalçı qüvvələrin dərhal çıxarılmasını” tələb etmişdir.
Buna baxmayaraq, BMT-nin sözügedən sənədləri Ermənistan Respublikası tərəfindən yerinə yetirilməmişdir.
Azərbaycan Respublikası hesab edir ki, Cənubi Qafqazda davamlı sülhün, təhlükəsizliyin və sabitliyin bərqərar olması üçün Ermənistan Respublikası tərəfindən Azərbaycan Respublikasının ərazilərinin işğalına son qoyulmalı və Azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz yurd-yuvalarına qayıtmaq hüququ tam təmin edilməlidir.
Ermənistan Respublikası silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni mövcudluğunun davam etməsi və onların qanunsuz fəaliyyətləri ilə əlaqədar olaraq, beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində suverenliyi və ərazi bütövlüyünü qorumaq üçün Azərbaycan Respublikasının atmaq məcburiyyətində qala biləcəyi addımların istənilən nəticələrinin məsuliyyəti tam şəkildə Ermənistan Respublikasının üzərinə düşəcəkdir.

Commemoration of twenty-third anniversary of occupation of Shusha city of the Republic of Azerbaijan by the Republic of Armenia
23 years have passed since the occupation of Shusha city of the Republic of Azerbaijan by the armed forces of the Republic of Armenia.
Shusha - one of the unique cultural centers of Azerbaijan, the city with magnificent nature, ancient and rich history, unique tangible and intangible cultural heritage, as well as the city with essential economic, political, cultural and spiritual importance, the city that has played a significant role in the life of Azerbaijani nation was invaded by the armed forces of the Republic of Armenia on the night of May 8, 1992.
As a result of the acts of violence and ethnic cleansing carried out by the armed forces of the Republic of Armenia in the course of this occupation, 195 people were killed, 165 wounded, 150 of them became disabled, 58 people were taken hostage and more than 20 thousand people became internally displaced persons.
In order to remove the historical traces of Azerbaijani people from Shusha, the armed forces of the Republic of Armenia destroyed a great number of cultural and educational institutions in the city, including 7 pre-school facilities, 22 schools, cultural, agricultural and technical schools, 8 culture houses, 14 clubs, 31 libraries, 2 cinemas, 8 museums and the only factory of Eastern musical instruments in the Caucasus, as well as the historical-cultural monuments, such as the Palace of Panahali Khan, Juma Mosque, Ashagi Govhar Aga Mosque, House of Khurshud Banu Natavan, the mausoleum of Molla Panah Vagif. Moreover, more than 5 thousand items of History Museum, 1 thousand items of the Shusha branch of the State Museum of Azerbaijan Carpet and Applied Art and of the State Museum of Karabagh History, as well as 300 belongings of the Memorial Museum of founder of Azerbaijan modern professional music, composer Uzeyir Hajibayli, 400 belongings of the Memorial Museum of founder of Azerbaijan vocal music “Bulbul”, and 100 belongings of Memorial Museum of prominent musician and painter Mir Mohsun Navvab has been plundered by the armed forces of the Republic of Armenia. Currently, those precious things are sold in auction or presented to public as armenian cultural samples in different exhibitions and museums.
It is essential to recall that, in its Presidential Note adopted on 12 May 1992, UN Security Council expressed deep concern by “recent reports on the deterioration of the situation relating to Nagorno-Karabakh and by violations of ceasefire agreements which have caused heavy losses of human life and widespread material damage, and by their consequences for the countries of the region” and called upon “all concerned to take all steps necessary to bring the violence to an end..”. Despite that, on 18 May 1992, another Azerbaijan district - Lachyn was occupied by the Republic of Armenia.
Furthermore, in its resolution 822 (1993) adopted on 30 April 1993, the UN Security Council reaffirmed the principle of “the inadmissibility of the use of force for the acquisition of territory” applied to inter-State relations, demanding “the immediate cessation of all hostilities and hostile acts with a view to establishing a durable ceasefire, as well as immediate withdrawal of all occupying forces from ….and other recently occupied areas of Azerbaijan”.
However, the afore-mentioned UN documents remain unimplemented by the Republic of Armenia.
The Republic of Azerbaijan is confident that for the purposes of lasting peace, security and stability in the South Caucasus, the illegal occupation of the territories of the Republic of Azerbaijan by the Republic of Armenia must be ended and the inalienable rights of Azerbaijani internally displaced persons to return to their places of origin must be fully recognized and implemented.
The responsibility for the consequences of any action which the Republic of Azerbaijan may be obliged to take in connection with the continued illegal presence of the Armenian armed forces and unlawful activities in the occupied territories of Azerbaijan in order to protect its sovereignty and territorial integrity within the internationally recognized borders will lie entirely with the Republic of Armenia.