Mətbuat şərhi 05 iyun 2014
Espoo Konvensiyasına Tərəflərin Görüşü Ermənistan ərazisində yeni Metsamor nüvə reaktorunun tikilməsi ilə əlaqədar Ermənistan Respublikasının Konvensiya üzrə öhdəliyini pozması barədə qərar qəbul etmişdir
2-5 iyun 2014-cü il tarixində Cenevrə şəhərində BMT-nin “Transsərhəd kontekstdə ətraf mühitə təsirin qiymətləndirilməsi haqqında Konvensiya”sına (Espoo Konvensiyası) Tərəflərin 6-cı Görüşü keçirilmişdir.
Tədbirdə digər məsələlərlə yanaşı, Espoo Konvensiyası İmplementasiya Komitəsi çərçivəsində Ermənistan ərazisində yeni Metsamor nüvə reaktorunun tikilməsi ilə əlaqədar Espoo Konvensiyası müddəalarının pozulması ilə bağlı Azərbaycan Respublikası tərəfindən Ermənistan Respublikasına qarşı qaldırılmış iddia üzrə yekun qərar qəbul edilmişdir.
Beləliklə, Espoo Konvensiyasına Tərəflərin Görüşü, yekun olaraq, Ermənistan ərazisində yeni Metsamor nüvə reaktorunun tikilməsi ilə əlaqədar Ermənistan Respublikasının Espoo Konvensiyası üzrə öhdəliyini pozduğu qərarına gəlmiş və Konvensiyanın İmplementasiya Komitəsinə məsələnin nəzarətdə saxlanılması və aidiyyəti üzrə monitorinq edilməsi barədə mandat vermişdir.

Press release 05 June 2014
Meeting of Parties to the Espoo Convention adopted a decision that Armenia has breached its obligation under the Convention with respect to the building of a new Nuclear Power Plant unit in Metsamor
The 6th session of the Meeting of the Parties to the United Nations Convention on Environmental Impact Assessment in a Transboundary Context (Espoo Convention) was held in Geneva, from 2 to 5 June 2014.
Along with other issues during the event the decision was adopted on the submission made by Azerbaijan to the Implementation Committee about Armenia's non-compliance with its obligations under the Espoo Convention with respect to the building of a new Nuclear Power Plant unit in Metsamor, Armenia.
So, the Meeting of the Parties decided that the Republic of Armenia has breached its obligation deriving from the Espoo Convention with respect to the building of a new Nuclear Power Plant unit in Metsamor, Armenia, and gave a mandate to the Implementation Committee to follow-up and as appropriate, monitor the case.