Mətbuat şərhi 28 noyabr 2012
2012-ci ilin 27 noyabr tarixində BMT-nin Cenevrədəki Baş Qərargahında - Millətlər Sarayında İnsan Hüquqları Şurasının Azlıq məsələləri üzrə Forumunun 5-ci sessiyası işə başlamışdır.
Sessiya BMT-nin 1992-ci ilin dekabrında qəbul olunmuş “Milli və ya etnik, dini və dil azlıqlarına mənsub olan şəxslərin hüquqları haqqında Bəyannamə”sinin 20 illiyinə həsr edilmişdir.
Sessiya BMT-nin baş katibi Pan Gi Munun videomüraciəti ilə açılmışdır. Baş katib Pan Gi Mun Bəyannamənin milli azlıqların hüquqlarının təşviqi və müdafiəsi baxımından vacib rolunu qeyd etmiş və onların maraqlarının BMT müstəvisində əks olunmasının zəruriliyini bildirmişdir.
Sessiyada BMT-nin insan hüquqları üzrə ali komissarı N.Pilay, İnsan Hüquqları Şurasının sədri L.D.Lasere, azlıq məsələləri üzrə müstəqil ekspert R.İzsak və Forumun sədri S.Mayqa çıxış etmiş, Bəyannamənin həyata keçirilməsinin zəruriliyini, sənədin azlıqların hüquqlarının təşviqi və müdafiəsi ilə bağlı müddəalarının tətbiqində BMT-nin müvafiq müqavilə orqanlarının rolunu qeyd etmişlər.
Sessiyada BMT-nin üzvü olan ölkələrdə milli və dini azlıqların vəziyyəti müzakirə olunmuş, Bəyannamədən irəli gələn vəzifələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Sessiyada çıxış edən Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının ictimai-siyasi məsələlər şöbəsinin müdiri Əli Həsənov etnik və dini azlıqların müdafiəsi sahəsində milli qanunvericiliyə və beynəlxalq hüquq normalarına uyğun olaraq Azərbaycanda həyata keçirilən dövlət siyasəti barədə ətraflı məlumat vermiş, ölkədə etnik-mədəni müxtəlifliyin qorunması, millətlərarası və dövlətlərarası münasibətlərin sivil normalar əsasında tənzimlənməsi, tolerantlığın daha da möhkəmləndirilməsi sahəsində görülən çoxsaylı tədbirlərdən bəhs etmiş, azlıqların dil və mədəniyyətinin qorunub saxlanması və inkişafına dövlətin göstərdiyi diqqət və qayğını konkret faktlarla sessiya iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır.
Əli Həsənov postsovet məkanında ilk dəfə olaraq Azərbaycan Respublikasında milli azlıqlar və etnik qrupların hüquq və azadlıqlarının qorunması, həmçinin dilinin və mədəniyyətinin inkişafına dövlət yardımı haqqında Prezident Fərmanının imzalandığını bildirmişdir. Nümayəndə heyətinin rəhbəri, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında ölkəmizdə yaşayan azlıqların dil, mədəniyyət, din azadlığı, təhsil və digər hüquqlarının təsbit olunduğunu vurğulamış və bildirmişdir ki, Azərbaycan Prezidentinin Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “İnsan hüquqlarının müdafiəsi üzrə Milli Fəaliyyət Planı”nda milli azlıqların mədəni irsinin inkişafı Azərbaycan Hökumətinin əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri kimi nəzərdə tutulmuşdur.
Prezident Administrasiyasının rəsmisi demişdir ki, Azərbaycanda milli azlıqlar həm parlamentdə, həm də icra hakimiyyəti orqanlarında geniş təmsil olunurlar. Azərbaycan dövlətinin milli siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri ölkəmizdə yaşayan bütün milli azlıqların dil və mədəniyyətinə müvafiq dəstəyin göstərilməsidir. Azərbaycanın milli azlıqların məskunlaşdığı bir sıra rayonlarında ali təhsil müəssisələri və kolleclərin filialları açılmış, ölkənin radio və televiziya kanallarında milli azlıqların dillərində verilişlər yayımlanır. Həmin ərazilərdə yerli telekanallar fəaliyyət göstərir. Milli azlıqların dilində qəzet və jurnallar nəşr olunur.
Şöbə müdiri Əli Həsənov, həmçinin əlavə etmişdir ki, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi yanında Milli Azlıqların Əlaqələndirmə Şurası fəaliyyət göstərir. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında milli azlıqların dil, mədəniyyət, tarix və etnoqrafiyasının öyrənilməsi üzrə xüsusi şöbə yaradılmışdır. Bakıda katolik kilsələri, sinaqoqlar məscidlərlə yanaşı fəaliyyət göstərir. Bu mənada Azərbaycan bütün dünyada multikulturalizm məkanı kimi tanınır.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Cenevrə şəhərində BMT bölməsi və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında Daimi Nümayəndəsi, Səfir Murad Nəcəfbəyli iştirak etmişdir.

Press release 28 November 2012
The Fifth Session of the Forum on on Minority Issues of the Human Rights Council started at Palais des Nations in Geneva on 27 November.
The session is devoted to the 20th anniversary of the Declaration on human rights belonging to national or ethnic, religious and language minorities, adopted by UN in December 1992.
The session opened with the video message of UN Secretary General Ban Ki-Mun, who noted the important role of the declaration in terms of encouragement and protection of rights of national minorities, the need to reflect their interests on the level of UN.
UN High Commissioner on Human Rights N.Pillay, President of the Human Rights Council L.Lasserre , Independent expert on issues of minorities R.Izsak spoke at the session. They stressed the need to execute the declaration, noted the role of the relevant contractual bodies of UN in application of the document points related to encouragement and protection of rights of minorities.
Speaking at the session, Mr. Ali Hasanov, Head of Department of Public and Political Issues of the Administration of the Republic of Azerbaijan informed in detail about the state policy in protection of ethnic and religious minorities, implemented in Azerbaijan in line with national legislation and norms of international law, spoke about numerous measures in the country taken for preservation of cultural and ethnic diversity, resolution of international and interstate relations on the basis of civilian norms, further strengthening of tolerance and presented definite facts about the state attention and care for the preservation and development of languages and cultures of minorities.
Mr. A.Hasanov noted that for the first time in the post-Soviet  area the decree of the President on protection of rights and liberties of national minorities and ethnic groups, as well as the state support to development of their languages and cultures was signed in Azerbaijan. The head of the delegation also noted that the Constitution of Azerbaijan fixes language, cultural, educational right, right for freedom of religion and other rights of minorities residing in the country.
The official representative of the Presidential Administration said that national minorities in Azerbaijan are broadly represented in both the parliament and within the executive bodies. One of the main directions in national policy of Azerbaijan is the provision of the due support to languages and cultures of all national minorities residing in the country. Affiliates of universities and colleges are opened in a number of Azerbaijani regions where national minorities live, the radio and television channels of the country broadcast programs in the languages of national minorities. Local TV channels function in these areas. Newspapers and magazines are published in the languages of national minorities.
The head of delegation also said that the Coordination Council of National Minorities is functioning at the Ministry of Culture and Tourism. The National Academy of Science of Azerbaijan has a special department for studying languages, culture, history and ethnography of national minorities. Catholic churches and synagogues function with mosques in Baku. In this sense Azerbaijan is known worldwide as a space of multiculturalism.