Mətbuat şərhi 20 noyabr 2012
Azərbaycan Respublikasının Cenevrə şəhərində BMT bölməsi və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında Daimi Nümayəndəliyi BMT tərəfindən təşkil edilmiş “İllik Bazar”da iştirak etmişdir.
Cari ildə “İllik Bazar”ın 40-cı ildönümünün qeyd olunduğunu nəzərə alaraq, sözügedən tədbir “Sevginin 40 ili” şüarı altında təşkil edilmişdir. Tədbirdə Cenevrədəki Daimi Nümayəndələri, BMT-nin Cenevrə Bölməsinin rəhbəri K-C.Tokayev, Cenevrə kantonunun və şəhərinin rəhbərləri, diplomatlar, İsveçrə ictimaiyyəti, İsveçrədə akkreditə olunmuş beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və digər şəxslər iştirak etmişlər.
Daimi Nümayəndəliyimizin ənənəvi olaraq iştirak etdiyi “İllik Bazar”da ölkəmizin sərgi stenddə milli mədəniyyətimizi, maddi-mənəvi irsimizi, incəsənətimizi və adət-ənənələrimizi əks etdirən əşyalar nümayiş olunmuş, eyni zamanda Azərbaycanın turizm potensialı, mədəniyyəti və incəsənətinə dair kitab, jurnallar və xəritələr, eləcə də digər vəsaitlər iştirakçılara paylanılmışdır.
Tədbirin humanitar səciyyə daşıdığına baxmayaraq, “İllik Bazar”da iştirak edən Ermənistanın Daimi Nümayəndəliyinin stendində Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsi, eləcə də Şuşa şəhəri ilə bağlı erməni müəllifləri tərəfindən hazırlanmış vəsaitlərin nümayiş etdirilməsinə cəhd göstərilmişdir. Həmin vəsaitlərdə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü təhrif edilmiş və ölkəmizin ərazisi ilə bağlı həqiqəti əks etdirməyən xəritələr verilmişdir.
Bu xüsusda, Səfir, Daimi Nümayəndə Murad Nəcəfbəyli hələ tədbirin rəsmi açılış mərasimindən öncə sözügedən məsələ haqqında “İllik Bazar”ın təşkilatçılarını məlumatlandırmış və ölkəmizin ərazi bütövlüyünü təhrif edən, özündə həqiqəti əks etdirməyən, siyasi məqamları ehtiva edən xəritə və nəşrlərin Ermənistanın stendindən çıxarılması tələb olunmuşdur. Azərbaycan tərəfinin tələbindən sonra BMT nümayəndələri Ermənistanın stendinə baxış keçirmiş və Ermənistanın Daimi Nümayəndəliyindən sözügedən materialların nümayişinin dərhal dayandırılmasını tələb etmişlər. Bundan sonra həmin materiallar Ermənistanın stendindən çıxarılmışdır. BMT-nin nümayəndələri bu xoşagəlməz hal barədə onların məlumatlandırıldığına görə Azərbaycan tərəfinə öz dərin təşəkkürünü ifadə etmiş və belə halların bir daha təkrarlanmasına imkan verməyəcəklərini vəd etmişlər.
Tədbirin sonunda Azərbaycan Respublikası Hökuməti adından müvafiq maliyyə vəsaiti BMT-nin aidiyyəti xeyriyyə fonduna köçürülmüşdür. Həmin maliyyə vəsaiti dünyanın müxtəlif yerlərində əlverişsiz şəraitdə olan uşaqların xeyrinə müxtəlif layihələrin həyata keçirilməsi üçün sərf olunacaqdır.

Press release 20 November 2012
Permanent Mission of the Republic of Azerbaijan to the United Nations Office and other international organizations in Geneva participated in the "Annual Bazaar", organized by the United Nations.
The "Annual Bazaar" is held every year at the "Palais des Nations" in Geneva. The aim of the event is to promote the art, culture, cuisine and customs of different countries, making contribution to the charity foundation established to help children living in different parts of the world.
The national culture, material and cultural heritage, art and customs of the country were reflected on the stand of Azerbaijan in the "Annual Bazaar". Participants of the event were handed out books, magazines, maps, and other materials about the tourism potential of Azerbaijan.
Despite the fact that the event was humanitarian in nature, Permanent Mission of Armenia attempted to demonstrate publications on the Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan, as well as Shusha city of Azerbaijan, prepared by armenian authors in "Annual Bazaar". The territorial integrity was distorted in these publications, the maps about the territory of the Republic of Azerbaijan reflected within its contents were misleading and did not follow the reality.
In that regard, Ambassador, Permanent Representative of the Republic of Azerbaijan to the United Nations Office and other international organizations in Geneva, H.E. Mr. Murad N. Najafbayli informed the organizers on this issue before the opening of the "Annual Bazaar" and demanded the removal of these the maps and other publications, distorting the territorial integrity of Azerbaijan and misleading information and containing political aspects, from the stand of Armenia. After the request of the Azerbaijani side, the UN representatives visited Armenia’s stand and urged the Permanent Mission of Armenia to immediately suspend the demonstration of these materials. After that, the materials have been removed from the stand of Armenia. UN officials thanked the Azerbaijani side for information on unpleasant case and promised to prevent the recurrence of similar cases.
At the end of the event, on behalf of the Government of the Republic of Azerbaijan financial allocations have been transferred to the relevant charity foundation of the UN. These funds will be used to implement various projects for disadvantaged children in various parts of the world.