Mətbuat şərhi 09 sentyabr 2015
Daimi Nümayəndəliyin BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının 8 sentyabr 2015-ci il tarixli mətbuat açıqlamasına dair mətbuat buraxılışı
Daimi Nümayəndəlik BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarı tərəfindən verilmiş 8 sentyabr 2015-ci il tarixli əsassız və qərəzli bəyanatı tamamilə rədd edir.
Daimi Nümayəndəlik BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarının spesifik işlərin təfərrüatlarına dair əvvəlcədən təqdim edilmiş düzgün və dəqiq məlumatları nəzərə almadan qərəzli mənbələr əsasında yanlış ictimai bəyanatlarına davam etməsinə görə dərin narahatlığını ifadə edir.
Çox təəssüfləndirici haldır ki, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarı məhkəmə qərarları ilə təqsirli bilinmiş şəxslərin azadlığa buraxılmasına dair çağırışlarına davam etməkdədir. Daimi Nümayəndəlik müstəqil məhkəmə sisteminə müdaxiləni, 1 sentyabr 2015-ci il tarixində Xədicə İsmayılovanın Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 179.3.2-ci (mənimsəmə və israf etmə - külli miqdarda törədildikdə), 192.2.2 (qanunsuz sahibkarlıq), 213.1(vergi ödəməkdən yayınma) və 308.2-ci (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə) maddələri ilə təqsirli bilinməsinə dair məhkəmə qərarını qəsdən siyasiləşdirmək və təhrif etmək cəhdlərini kəskin surətdə pisləyir və qəbuledilməz hesab edir. Azərbaycan Respublikası məhkəmə hakimiyyətinin müstəqilliyini və qanunun aliliyini tam şəkildə təmin edir. Məhkəmənin qərarına hörmət edilməlidir. Eyni zamanda, hər bir  şəxsin, qanunvericilikdə müəyyən edilmiş qaydada, məhkəmə qərarından apelyasiya şikayəti vermək hüququ vardır.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, Daimi Nümayəndəlik BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarını Azərbaycanla bağlı ictimai bəyanatlar verərkən əsaslandığı mənbələrin düzgünlüyünü və etibarlılığını yoxlamağa çağırır.
Azərbaycan Respublikası insan hüquq və azadlıqlarının təşviqi və qorunmasına tamamilə sadiqdir və bu xüsusda, Daimi Nümayəndəlik dialoqun konstruktiv şəkildə davam etdirilməsi ilə bağlı BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına etdiyi çağırışlarını xatırladır.

Press release 09 September 2015
Press release of the Permanent Mission regarding the News Release of the Office of the UN High Commissioner for Human Rights on 8 September 2015
The Permanent Mission fully rejects the groundless and biased statement made by the United Nations High Commissioner for Human Rights on 08 September 2015.
The Permanent Mission remains deeply concerned that by ignoring the previously provided accurate information on the details of the specific cases, the United Nations High Commissioner for Human Rights continues to make erroneous public statements based on preconceived sources.
It is very regretful that the UN High Commissioner for Human Rights repeatedly calls for the release of the persons that found guilty by the court decisions. The Permanent Mission strongly condemns and considers unacceptable the interference to the independent judiciary system, the attempts to deliberately politicize and distort the court decision that found Khadija Ismayilova guilty under the articles 179.3.2 (large-scale misappropriation and embezzlement), 192.2.2 (illegal entrepreneurship), 213.1 (tax evasion) and 308.2 (abuse of official duties) of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan on 1 September 2015. The Republic of Azerbaijan fully ensures the independence of the judiciary and the rule of law. The decision of the court must be respected. Besides, everyone has the right to appeal a court decision as specified in the legislation.
In the light of the above-mentioned, the Permanent Mission urges the UN High Commissioner for Human Rights to verify the accuracy and reliability of the sources while making such public statements regarding Azerbaijan.
The Republic of Azerbaijan is fully committed to the promotion and protection of human rights and freedoms and in this regard, the Permanent Mission reminds its call to the UN High Commissioner for Human Rights to continue the dialogue in a constructive manner.