Mətbuat şərhi 05 fevral 2015
Cenevrədə təqdimatı keçirilmiş yeni Müharibə Hesabatı Azərbaycan torpaqlarının Ermənistan tərəfindən işğal edilməsi faktını bir daha təsdiq edir
Cenevrə şəhərində yerləşən Beynəlxalq və İnkişaf Araşdırmaları üzrə Məzun İnstitutunda 2014-cü ilin dekabr ayında təqdimatı keçirilmiş yeni Müharibə Hesabatı 2015-ci ildən geniş ictimaiyyətin ixtiyarına verilmişdir.
Sözügedən Hesabat Beynəlxalq və İnkişaf Araşdırmaları üzrə Məzun İnstitutu və Cenevrə Universitetinin birgə mərkəzi olaraq fəaliyyət göstərən Beynəlxalq Humanitar Hüquq və İnsan Hüquqları üzrə Cenevrə Akademiyası tərəfindən hazırlanmış və “Oxford” Universitetinin nəşriyyat evi tərəfindən çap edilmişdir.
Müharibə Hesabatında 2013-cü il ərzində 26 dövlətin ərazisində baş vermiş və davam etməkdə olan 39 silahlı münaqişə barəsində məlumat verilir. Sözügedən hesabat dövlətlər, BMT və onun ixtisaslaşmış təşkilatları, beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatları və akademik dairələr üçün dünyada mövcud olan münaqişələr ilə bağlı arayış və istinad mənbəyi qismində istifadə edilməsi məqsədilə nəşr edilmişdir.
Hesabatda Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən işğal edilməsi və Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünün davam etməsi faktı birmənalı şəkildə yenidən təsdiq edilmiş, münaqişə tərəflərinin yalnız Ermənistan və Azərbaycan olması vurğulanmışdır. Hesabatın Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə həsr olunmuş 44-48-ci səhifələrində Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində Azərbaycan ərazilərinin yeddidə bir hissəsindən çoxunun işğal edildiyi bildirilmiş, işğalçı dövlət olaraq Ermənistanın öhdəlikləri diqqətə çatdırılmışdır. Hesabatın sözügedən münaqişəyə həsr olunmuş hissəsi “Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın hərbi işğalı” adlanır.
Cenevrə Akademiyası silahlı münaqişə vəziyyətlərinə dair beynəlxalq hüququn müvafiq sahələri ilə bağlı elmi tədqiqat işlərinin aparılması, təlim kursları və mütəxəssis görüşlərinin keçirilməsi sahəsində fəaliyyət göstərir. Cenevrə Akademiyası sözügedən fəaliyyətin həyata keçirilməsi məqsədilə 2007-ci ildə Cenevrə Universitetinin Hüquq Fakültəsi və Beynəlxalq və İnkişaf Araşdırmaları üzrə Məzun İnstitutu tərəfindən birgə təsis edilmişdir. Cenevrə Akademiyasının fəaliyyəti İsveçrənin Lozan Universiteti, Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsi, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığı və İsveçrənin Xarici İşlər üzrə Federal Departamenti tərəfindən dəstəklənir.
Xatırladaq ki, sözügedən Müharibə Hesabatının ilk nəşri 2012-ci ili əhatə etmiş və 2013-cü ilin dekabr ayında buraxılmışdır.

Press release 05 February 2015
The new War Report launched in Geneva reaffirms the fact of occupation of the territories of Azerbaijan by Armenia
The new War Report launched on December 2014 at the Graduate Institute of International and Development Studies in Geneva made publicly available since 2015.
The War Report was prepared by the Geneva Academy of International Humanitarian Law and Human Rights – a joint centre of the Graduate Institute and University of Geneva – and was published by Oxford University Press.
The report provides extensive information with regard to 39 armed conflicts that occurred on the territory of 26 states during 2013. The objective of the War Report is to serve as a source of reference and information on the conflicts around the globe for states, UN and its specialized agencies, international non-governmental organizations and academic circles.
The fact of the occupation of the territories of Azerbaijan by Armenia and the continued military aggression of Armenia against Azerbaijan was unequivocally reaffirmed in the report. Furthermore, the report emphasized that the only parties to the conflict are Armenia and Azerbaijan. The occupation of more than one-seventh of the territory of Azerbaijan, as well as the obligations of Armenia as an occupying power were mentioned at the pages 44-48 of the report, devoted to the conflict between Armenia and Azerbaijan. This very part of the report is entitled “Military occupation of Azerbaijan by Armenia”.
The Geneva Academy of International Humanitarian Law and Human Rights aims to conduct and promote scientific research, organise training courses and expert meetings and provide legal expertise in the branches of international law relating to situations of armed conflicts. Geneva Academy was founded jointly in 2007 by the Faculty of Law of the University of Geneva and the Graduate Institute of International and Development Studies. The University of Lausanne, the International Committee of the Red Cross, the Office of United Nations High Commissioner for Human Rights and the Swiss Federal Department for Foreign Affairs contribute to achieving the objectives of the Academy.